Pořád je velké celkové procento těch, které nesužuje běžný zánět, ale obávaná chřipka. A na Olomoucku jsou i přes výrazný pokles čísla hlášená z ordinací vysoká.

„V Olomouckém kraji, ve všech okresech, nemocnost klesla. Celkově o 19,1 procenta na 1489 případů na 100 tisíc obyvatel. Nemocnost zároveň klesla ve všech věkových kategoriích,“ uvedla vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Barbora Hanáková.

Nejvíce marodí lidé na Olomoucku. I zde však došlo k výraznému poklesu, a to o 22,8 procenta na 1861 případů na 100 tisíc obyvatel.

„Největší pokles je u seniorů nad 60 let, kde se nemocnost snížila o 39,3 procenta. Nejvyšší nemocnost v olomouckém okrese se pořád drží u dětí, ale zde jsme pozorovali druhý nejvyšší pokles,“ popisovala Hanáková.

Devět úmrtí

V Olomouckém kraji podle Hanákové je epidemie stále, i když krajský počet je pod její hranicí - o epidemii odborníci hovoří, když nemocnost vzroste na 1600 až 1700 případů.

„Stále máme vysoký počet chřipek v rámci akutních respiračních infekcí. Jejich procento je vysoké. Epidemie tedy trvá, ale už jsme za vrcholem epidemické vlny,“ vysvětlovala.

Epidemiologové mají hlášeno 22 případů chřipkového onemocnění s klinicky závažným průběhem, z toho devět nemocných komplikacím podlehlo.

„Nevíme, že by z nich někdo byl očkován. Ve všech případech se jednalo o člověka, který měl jiné závažné onemocnění, jehož průběh chřipka zkomplikovala,“ uvedla Hanáková.

Fakultka už někde zrušila zákaz

Od počátku převažuje v regionu chřipkový vir typu A, u něhož dochází k rychlejšímu nárůstu epidemie. Zatímco chřipka typu B, která v regionu řádila minulou sezonu, nemá explozivní nárůst, typ A má větší schopnost mutace a může vyvolávat pandemie.

Chřipková epidemie připravila o návštěvy pacienty na většině lůžkových oddělení nemocnic v Olomouckém kraji.

Příbuzní se nedostanou už tři týdny na marody ve Vojenské nemocnici Olomouc, zákaz platí ve Šternberku, nově i v tamní psychiatrické léčebně.

Fakultní nemocnice Olomouc v úterý zrušila zákaz návštěv na čtyřech pracovištích, na dalších šesti ale stále platí - za pacienty nemohou příbuzní a známí například na Dětskou kliniku, ortopedii či II. chirurgii (přehled na webu FNOL).