Zájem o vakcínu tomu však podle informací z lékáren a očkovacích center na Olomoucku zatím neodpovídá.

„Vzhledem k příznivému výskytu akutních respiračních onemocnění, kdy v minulém týdnu bylo na Olomoucku sedm set případů na sto tisíc obyvatel, je v současnosti vhodná doba na očkování proti chřipce. Určitě je doporučujeme, protože jde o nejúčinnější ochranu a v případě chřipky vlastně jedinou možnou,“ uvedla Martina Kundschofská, epidemioložka Krajské hygienické stanice v Olomouci.

Podle hlavního hygienika Michaela Víta se navíc vzhledem k posledním dvěma chřipkovým sezonám dá očekávat, že epidemie bude tentokrát intenzivnější.

„Skutečně může být silnější,“ uvedl Michael Vít s tím, že vloni onemocnělo v České republice 1,2 milionu obyvatel a 2,5 tisíce nemocných na chřipku zemřelo. „Rozhodně nejde o banální onemocnění,“ sdělil.

Podle informací z lékáren a očkovacího centra na poliklinice u olomoucké tržnice zatím není zájem o vakcínu nijak velký. „Je o něco menší než vloni,“ uvedla magistra lékárny na jednom z největších olomouckých sídlišť – Nových Sadech. „Bylo dlouho teplé počasí a lidé s očkováním proti chřipce nespěchali,“ komentovala.

I podle vedoucí lékařky očkovacího centra Jany Vlčkové je zájem o vakcínu menší. Lidé podle ní věnovali větší pozornost žloutence. „Zatím přišlo dvě stě lidí, což je málo. Každopádně je ještě čas,“ poznamenala. Aktuální vakcína je k dispozici od poloviny září.

Pokud přijde silná chřipková vlna, bude to podle odborníků nejdříve po Novém roce. Zatím půjde o nechřipkové viry, které způsobují především záněty horních dýchacích cest. „Zájemci by měli pamatovat na to, že očkování proti chřipce je neochrání hned, ale nejdříve za čtrnáct dní po aplikaci,“ upozornila Vlčková.

Očkovací látky je zatím dostatek. Podle Víta není pravdou, že očkování může onemocnění vyvolat, jelikož už dávno se nepoužívá „živá“ očkovací látka, stejně tak jsou neopodstatněné obavy z dramatických reakcí po aplikaci.

Efektivita očkování, která závisí na věku a stavu imunitního systému pacienta, se podle něj pohybuje u mladých lidí přes 90 procent a starších nad 70 procent s tím, že u oslabených a starých snižuje komplikace spojené s onemocněním a úmrtnost.

Očkování proti chřipce stojí kolem 250 korun. Lidem, kteří mají přes pětašedesát let a chronicky onemocní, je automaticky hradí zdravotní pojišťovny. V rámci preventivních balíčků ji proplácejí i zdravým a mladším pojištěncům.

U některých pojišťoven se ale použitím sumy na očkování část peněz z preventivního programu odčerpá. Pojišťovny pro proplacení většinou vyžadují kopii dokladu z lékárny a od lékaře za aplikaci.

Na nachlazení jen jedno balení modafenu

Od Nového roku si lidé budou moci koupit na chřipková onemocnění pouze jedno balení volně prodejného modafenu, nurofenu stop grip nebo paralenu plus. Prodej léků se bude regulovat. Obsahují totiž pseudoefedrin, ze kterého se vyrábí v tuzemsku nejužívanější tvrdá droga – pervitin.

„Ten, kdo si bude chtít koupit lék obsahující pseudoefedrin, se bude muset prokázat občanským průkazem a lékárník si v databázi zkontroluje, zda si už lék nekoupil jinde,“ uvedl mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.

Regulace, která vychází z vloni schváleného zákona o léčivech, má omezit výrobu drogy. Pacienti by na změnu doplatit neměli, protože podle lékárníků v případě, že jedno balení například modafenu nezabere, měl by jít nemocný k lékaři.