Za stejné období v minulém roce jich bylo jednou tolik a v roce 2005 dokonce 719. Odborníci přitom upozorňují na to, že vakcína je vysoce účinná a například v Německu si ji nechává aplikovat skoro čtvrtina obyvatel.

„Chodí stálí klienti, co se nechávají očkovat každý rok. Jen výjimečně někdo nový. Zájem je velmi malý a nerada bych se dočkala toho, že očkovací látku nakonec budeme vyhazovat, přestože po loňských zkušenostech jsme jí zakoupili o něco méně,“ posteskla si Jana Vlčková z olomoucké pobočky Státního zdravotního ústavu.

Poukázala na to, že lidé se děsí ptačí chřipky, na niž za deset let zemřelo zhruba šest stovek lidí, oproti tomu na chřipku a její následné komplikace ročně v Česku zemřou až dva tisíce obyvatel.

„Riziko chřipky lidé podceňují. Přitom preventivní očkování je vysoce účinné v 70 až 90 procentech. Je škoda je nevyužít, zvláště když některé pojišťovny očkování uhradí a klient za ně nemusí vydat ani korunu,“ poznamenala.

Například Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). „Od října proplácí svým pojištěncům očkování proti chřipce, a to částkou až do výše tři sta korun. Ta ve většině případů pokryje veškeré náklady, tedy jak na zakoupení vakcíny, tak na její aplikaci lékařem,“ uvedl Jiří Rod, mluvčí VZP. Například v olomouckém Státním zdravotním ústavu přijde vakcína na 225 korun.¨

Menší zájem o vakcínu proti chřipce v posledních týdnech pozorují i lékárníci: „Zrovna jsem jednu vydal, ale zájem skutečně opadl. Objednal jsem je a leží mi tady,“ reagoval vedoucí olomoucké lékárny v Kmochově ulici Pavel Kalman.

V regionu zatím chřipka není. Nemocných se záněty horních dýchacích cest ale přibývá. „Oproti minulému týdnu o třináct procent. Největší nemocnost je mezi dětmi do pěti let,“ uvedla Maria Stránská z Krajské hygienické stanice v Olomouci.

Nejvíce nemocných je na Jesenicku – 1406 na 100 tisíc obyvatel. Na Olomoucku jich je 1144 na 100 tisíc obyvatel. Nejméně virózy řádí na Šumpersku.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika