Míní, že samotní pacienti mohou na vstupu nového hráče profitovat. Naopak odbory vyjádřily obavy z propojení Agelu, jakožto provozovatele největší sítě soukromých nemocnic na Moravě, a zdravotní pojišťovny.

Holding, za kterým stojí ocelářský magnát Tomáš Chrenek, včera oznámil, že pojišťovna začne fungovat 1. dubna. Licenci dostala na sklonku loňského roku. Pobočky bude mít i v Olomouckém kraji, kde provozuje nemocnice v Přerově, Prostějově, Šternberku a Šumperku a získal do pronájmu Železniční polikliniku.

Co nabídne? „Zdravotní pojišťovna Agel se od ostatních pojišťoven bude odlišovat především tím, že je schopna přímo a bez dalšího zprostředkovatele, resp. bez rizika neuzavření smluvního vztahu, zajistit svým pojištěncům komplexní a vysoce kvalitní zdravotní péči,“ uvedl ředitel holdingu Petr Vaněk.

Jak ale chce Agel získat pojištěnce, kterých by měl mít podle podmínek padesát tisíc do roka? Tvrdí, že kvalitou péče.

„Přicházíme i s nabídkou nových nadstandardních služeb a se zajištěním kvalitního osobního servisu pro naše klienty. Naším cílem není vytvářet na kontech pojišťovny přebytky tak, jak se to děje u jiných pojišťoven, ale všechny finanční prostředky směrovat k pojištěncům a zdravotnickým zařízením,“ sdělil ředitel.

Nejsilnější pojišťovny v regionu konkurenci sledují a o vstupu pojišťovny Agel mají informace.

„Je to konkurence a její kroky sledujeme. Ale následovat nás, to bude poměrně těžké a bude to znamenat velké úsilí a velký balík peněz. Pro pojištěnce to ale může být zajímavé,“ reagoval ředitel olomoucké pobočky pojišťovny ministerstva vnitra Vladimír Kurtiš.

Ta je v kraji druhou nejsilnější po všeobecné zdravotní. Jak vidí propojení poskytovatele péče se zakladatelem pojišťovny, která má v rukou kontrolní mechanismy? „Z toho nemám obavy. Pojišťovna je veřejnoprávním subjektem bez ohledu na zakladatele, který do ní investoval. Zastoupení ve správní radě stanovuje zákon, stejně tak podle stávající právní úpravy nevyvede ven peníze,“ vysvětloval ředitel Kurtiš.

Naopak zdravotnické odbory již dříve vyjádřily z propojení obavy: „Dojde k provázání poskytovatele péče s pojišťovnou. Teď se pacient v případě nespokojenosti může obracet na pojišťovnu. Bude však v případě takové provázanosti pojišťovna spojencem pacienta?“ ptal se již vloni předseda zdravotnických odborů Jiří Schlanger v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

„Legislativa propojení umožňuje. Nevadí to státní správě, antimonopolnímu úřadu a politikům,“ reagoval v rozhovoru pro Deník Igor Mazoch z vedení Družstva moravských lékařů. Poznamenal, že v případě soukromé firmy neposlouží zisk k ničemu jinému než k tvorbě dalšího zisku.

V tuzemsku působí v současnosti osm pojišťoven, kterými každoročně proteče na 200 miliard korun. Odborníci předpokládají, že o zřízení pojišťovny budou mít zájem i další byznysmeni, spekuluje se o Petru Kellnerovi.