„Vrata mají standardní vzhled barokních dveří, ale jsou velmi rozměrná. Na výšku mají čtyři metry a šířka jednoho křídla je sto dvacet pět centimetrů, takže ve čtyřech lidech máme vůbec co dělat, abychom je zvedli,“ řekl restaurátor a spolumajitel dílny Michal Zlámal.

Farář od sv. Michala Antonín Basler potvrdil, že dveře už bylo potřeba zrenovovat.

„Kvůli povětrnostním podmínkám se dřevěné části už rozklížily a i kování potřebovalo údržbu. Vrata nemají zámek a při zavírání už bylo potřeba větší síly,“ uvedl.

Některá místa nebyla kvůli nánosu barev a špíny ani pořádně vidět.

„Například klapačka z jednoho křídla, která překrývá středovou spáru, má poměrně hezkou řezbu, která však nebyla skoro vůbec patrná,“ pokračoval restaurátor.

Vstup do chrámu sv. Michala je v dílně odborníků teprve asi čtrnáct dní a hotový by měl být nejpozději do 15. srpna. Před chrámem sv. Michala se totiž tento den v 17 hodin uskuteční slavnostní vysvěcení zvonu Panna Maria, posledního ze zvonového souboru, a taky zvonu pro kapli svatého Jana Sarkandra.

„Měli bychom to zvládnout,“ říká Zlámal, kterého práce na chrámových dveřích baví.

„Beru to jako prestižní věc a je to i viditelná práce, takže to člověka vždycky potěší,“ vysvětlil odborník, v jehož dílně vloni restaurovali také bránu kostela sv. Kateřiny.

„Byl jsem se tam už několikrát podívat. Kontroluji vždycky, když jdu kolem, jestli se nic neděje,“ doplnil.