Historické dubové lavice byly v kostele svatého Michala v Olomouci nainstalovány už v roce 1711. Kostel poprvé opustily až v loni v únoru, kdy je restaurátoři odvezli do dílny v Litovli.

„Od té doby probíhá náročná obnova lavic, které v kostele sloužily více než tři století. Musela se kompletně vyměnit podlaha, restaurátoři doplnili poškozené nebo chybějící části lavic, které bohužel za ta léta poničila nejen hniloba, ale také červotoč. Nově jsou pod lavicemi vytvořeny otvory, aby tam mohl cirkulovat vzduch a dřevo bylo lépe odvětrávané. Hlavně v jarním období bývají problémy se srážením vlhkosti kvůli rozdílným teplotám venku a uvnitř kostela,“ popsal farář Antonín Štefek.

Pracovníci odborné restaurátorské dílny nyní lavice v kostele postupně instalují, práce budou probíhat po dobu nejméně několika týdnů a celkem přijdou na 2,3 milionu korun.

„Na renovaci dubových lavic přispělo ministerstvo kultury, Olomoucký kraj, město Olomouc a farnost. Předpokládáme, že během podzimních měsíců už by to mohlo být hotové. Obnovou pak projde také zabezpečovací zařízení a ozvučení kostela. Termíny svateb proto domlouváme až na příští rok. Rádi bychom ještě v budoucnu nechali zrestaurovat dvě lavice pod presbytariářem, časem budou větší odborný zásah potřebovat také zdejší varhany,“ vysvětlil Antonín Štefek.

Obnova interiérů kostela svatého Michala v Olomouci probíhá už šestým rokem. V uplynulých čtyřech letech restaurátoři postupně pracovali na všech kopulích a freskách.

„Po dlouhých stodvaceti letech to byla první rozsáhlejší oprava interiérů kostela. Ty už brzy budou znovu důstojné a lákavé pro věřící i turisty. Těší nás, že do kostela chodí tolik návštěvníků, například během uplynulého víkendu sem přišli zapálit svíčku čeští rodáci, kteří přijeli až z Los Angeles. Je vidět, že lidé stále vyhledávají památky a dokáží jejich krásu ocenit,“ poznamenal farář Antonín Štefek.