Tzv. nouzová vakcinace je povinná pro všechny chovatele bez ohledu na velikost chovu. Těm, kteří se plošnému očkování zvířat vyhnou, hrozí pokuty.

Nouzová vakcinace proti katarální horečce ovcí je mimořádnou veterinární akcí, která bude probíhat v celé České republice. Veterináři nepamatují povinné očkování v takovém rozsahu už dlouhá léta.

V Čechách a na Moravě bude v uvedených třech týdnech navakcinováno více než jeden a půl milionu zvířat, celkové náklady přesáhnou 150 milionů korun.

„Na nouzovou vakcinaci České republice finančně přispívá Evropská unie. Všichni tuzemští chovatelé musejí nechat ovce, kozy a skot naočkovat. V opačném případě se může stát, že nám Evropská unie zakáže obchodovat s těmito zvířaty a vyvážet je do zahraničí, což by byl velký problém. Nepamatuji se, že by se u nás v posledních dvaceti letech naráz očkovalo tolik hospodářských zvířat,“ sdělil Jiří Zubal z olomoucké veterinární správy.

Katarální horečka ovcí je onemocnění, které v chovech přenáší hmyz. „Nákazu roznášejí pakomáři, tzv. tiplíci. Zvířata se však mezi sebou vzájemně nenakazí. Chovatelé pak mají ztráty na produkci masa a mléka, zhoršuje se i reprodukční schopnost zvířat,“ upřesnil Zubal.

Majitelé zvířat nebudou za očkovací látku ani za její aplikaci nic platit. Na všechny registrované velké i malé chovy se brzy obrátí soukromí veterináři a domluví si s chovateli termín vakcinace. Majitelům zvířat, kteří se očkování vyhnou, hrozí pokuty.

Sankcím se vystavují také neregistrovaní chovatelé. „Svoje hospodářská zvířata musí každý nahlásit do ústřední evidence, a to i v případě, že má třeba jen jednu ovci. Při očkování je nutné postupně aplikovat s třítýdenním odstupem dvě dávky, zvířata jsou pak vůči nákaze imunní po dobu šesti měsíců. Pokud se počítá s porážkou ovcí, skotu nebo koz ještě do konce letošního roku, může nás majitel písemně požádat o výjimku. Informace o této mimořádné veterinární akci rozesíláme všem obecním úřadům v kraji, každá obec o ní bude informovat na své úřední desce,“ dodal Zubal.

V Olomouckém kraji se dosud žádný případ nákazy katarální horečkou nevyskytl, v západních a středních Čechách však už ano.