Baláš porazil v konkurzu 14 lidí a aby se mohl ujmout funkce, podle zákona musí mít hejtman předchozí souhlas ministra ke jmenování.

Opozice, která psala Chovancovi a zmínila přestupek spáchaný Balášem, zatím z vnitra nedostala odpověď na dopis. Souhlas respektuje.

„Při vyřizování žádosti o udělení souhlasu se jmenováním vybraného kandidáta ministerstvo vnitra prověřuje pouze splnění těch předpokladů, které výslovně uvádí zákon," sdělila mluvčí ministerstva Hana Malá.

Dosavadní praxe je taková, že vnitro ověřuje, zda působil po dobu tří let v průběhu osmi let předcházejících jmenování jako vedoucí zaměstnanec nebo ve veřejné správě.

„Přestupkovou spolehlivost zákon nestanovuje," dodala mluvčí.

Kritika opozice

Výběr Baláše kritizovala krajská opozice kvůli tomu, že na pozici tajemníka prostějovského magistrátu zatajil pracovní poměr ve společnosti Vodovody a kanalizace Prostějov.

Taky vzhledem k průběhu výběrového řízení, které i podle politologů nebylo dostatečně transparentní.

„Upozornili jsme na rizika – to byla naše povinnost. Respektujeme rozhodnutí ministra. Je to zodpovědnost hejtmana a ministra, kteří rozhodli. Ale chod krajského úřadu misí být hladký," tlumočil Ivo Slavotínek postoj Koalice pro Olomoucký kraj a Starostů pro OK.

Lubomír Baláš by se teoreticky mohl ujmout funkce 1. června, tedy tento čtvrtek, jak původně plánovalo hejtmanství.

„Můžeme to stihnout. Je to reálné," reagoval ve středu dopoledne hejtman Ladislav Okleštěk (ANO).

Nesouhlas opozice označil za pokus o zviditelnění se před sněmovními volbami.

„A snahu o očernění schopného úředníka a vítěze výběrového řízení," dodal hejtman, který předsedal výběrové komisi.