Firma upozorňuje, že má veškerá povolení včetně hygienických měření a případné námitky měly přijít dřív.

Úlevu by městské části mohla přinést rekonstrukce průtahu, Olomoucký kraj ale nemá projekt mezi prioritami.

Pro pískovnu v Pňovicích vzdálenou zhruba dvacet kilometrů od Olomouce získala společnost Zapa beton koncem července od krajského úřadu souhlasné závazné stanovisko k posouzení vlivů záměru na životní prostředí. Je to jedno z důležitých rozhodnutí před zahájením těžby.

V Chomoutově na severu města zprávu nepřivítali.

„Podle sčítání z roku 2014 Dalimilovou ulicí přes nás projede za den sedm tisíc aut. Když se před sedmi lety dělala nová kanalizace, byla slíbena nová cesta a oprava kanálových poklopů uchycených tehdy jen dočasně. Dodnes to není hotové, poklopy v silnici bouchají tak, že někteří už si přestěhovali ložnice na stranu domu od cesty," uvedla předsedkyně komise městské části Barbara Omelková, že auta s pískem mohou situaci ještě zhoršit.

Někteří obyvatelé mají podle ní od statika potvrzené narušení budovy.

Sepsali petici

Chomoutovští jednali s úředníky na olomouckém magistrátu o možném zákazu pro průjezd nákladních vozidel, která by pak musela na placený obchvat.

„Dlouho nám vysvětlovali, proč to nejde. Nyní obyvatelé sepsali petici, nepřejí si projíždění kamionů," dodala Omelková.

Zástupci společnosti Zapa beton připomínají, že pokud měl někdo připomínky k otevření pískovny, mohl se ozvat během schvalování.

„Při posuzování vlivů pískovny na životní prostředí byla provedena hluková i emisní studie. Všechny výsledky jsou v pořádku, má je i krajská hygienická stanice, prostředí zatěžovat nebudeme. Vše bylo veřejně projednáváno, kdokoli měl možnost se vyjádřit," řekl Josef Lejnar s tím, že jediné argumenty k možnému hluku způsobenému pneumatikami přišly z Pňovic.

Až šedesát aut denně

Nákladních aut může z pískovny vyjet až šedesát denně, firma ale nepředpokládá, že by situace na trhu s betonem vyžadovala takové množství. Odhaduje méně než poloviční počet.

Auta měla původně jezdit do betonárky v olomouckých Lazcích, po jejím uzavření budou mít za cíl závod v Holici.

Trasa povede ulicemi Lazecká, Na Střelnici a Dobrovského k podjezdu v Pavlovičkách a poté Divišovou na Přerovskou.

„Studie průjezdem Olomoucí je hotová, vyšla dobře, hygienici ji odsouhlasili. Z hlediska zákona je vše v pořádku," sdělil Josef Lejnar.

Zmínil, že při podobných záměrech se pozornost veřejnosti soustředí na dopravu, jelikož ji musí investor vyčíslit.

„Nás snadno napadnou, ale nikdo nesleduje ‚divoké' kamiony, které si jezdí, kudy chtějí, aby se vyhnuly zpoplatněným úsekům," doplnil zástupce firmy.

Zajistit lepší osvětlení, posilnit přechody

Zapa nasadí auta s podlimitní hlučností motorů.

„Snížení hlučnosti pneumatik lze dosáhnout zejména vhodným druhem živičné směsi v konstrukci vozovky. Údajně je plánována při opravě povrchu komunikace v Chomoutově," řekl Lejnar.

V městské části vědí, že nejsou ve výhodné situaci.

„Máme dvě varianty. Jedna je, že přesvědčíme kraj k rekonstrukci celé cesty a ta bude podle evropských předpisů. Druhou možností je pozvat dopravní inspektorát, zajistit lepší osvětlení, posilnit přechody – nyní není jediný zkolaudovaný. Chtěli bychom také aspoň jeden semafor a ostrůvky," představila zvažované dílčí kroky Barbara Omelková, jak přinutit řidiče alespoň zpomalit.

S rozhodnutím, kudy dál, má pomoci i dotazník, který komise rozeslala obyvatelům městské části. Vyhodnotit ho chce komise v srpnu.

Kraj s vylepšením nepočítá

Připravený projekt rekonstrukce krajské silnice II/446 by přinesl mimo jiné lepší povrch, hejtmanství ale aktuálně s průtahem nepočítá.

„Územní rozhodnutí bylo vydáno v roce 2009 a vzhledem k tomu, že se akce neschválila k realizaci, územní rozhodnutí propadlo. K zařazení do plánu investic nedošlo především proto, že celkové náklady podle dokumentace byly tehdy kolem 95 milionů korun," připomněla mluvčí kraje Kamila Navrátilová vysoké náklady.

Doplnila, že silnice není zařazena do sítě prioritních komunikací, takže nelze žádat o evropské dotace.

V Pňovicích se větších dopadů dopravy z pískovny na obec zatím neobávají, protože těžit se bude ve směru na Olomouc.

„Přes nás by měla auta jezdit minimálně. Náš požadavek byl, aby cesta mezi pískovnou a silnicí byla z asfaltu, což firma akceptovala," řekl starosta Pňovic Radovan Štábl.