Změnu v pravidlech užívání jezera to přinést nemá. Naopak vedení obce Štěpánova chce plochu zpřístupnit lidem, a to jako rekreační místo ke koupání.

„Teď je to zarostlé tak, že už tam ani jachtaři neprojedou, je to neudržované. Kdyby se vyčistily terasy, děti by se tam mohly procházet. Hlavně aby se vyčistila voda, aby se lidi mohli koupat,“ řekl Mojmír Lýsek, starosta obce Štěpánov, která v příštím roce plánuje otevřít i nové koupaliště.

K plavání by totiž měla sloužit další těžbou uměle vzniklá plocha, tentokrát v nedalekých Březcích. „Letos se zde přestane těžit, od příštího léta se lidé budou moci v Březcích koupat,“ podotkl.

Co se však týče Chomoutovského jezera, ne všichni nápad udělat z něj rekreační plochu vítají. „Myslím, že by byla škoda, kdyby z toho bylo přírodní koupaliště. Je tam krásně za každého počasí, a kdyby tam byly třeba naučné stezky, bylo by to lepší,“ uvedla Zuzana Vymětalová z Liboše.

Voda Chomutovského jezera byla lidem doposud uzavřená a zůstat by podle všeho měla i nadále. Využívat ji mohou za stanovených podmínek jen jachtaři a rybáři.

Možnosti rekreace se Správa Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví vyloženě nebrání, koupat se by bylo možné ovšem opět za stanovených pravidel.

„Co se týče využití pro veřejnost, vycházíme ze zkušenosti, která je na lokalitě Poděbrady. Aby se areál udržel ve stavu, kde se lidé budou koupat a kde bude čisto, kde nebudou problémy s odpadky a znečištěním vody, tak to stojí ročně částku, která se pohybuje okolo dvou set tisíc a výš,“ uvedl vedoucí CHKO Michal Servus.

„Na jezeře dnes koupání povolené není, není tam zajištěný provoz, který by se o plochu staral a hlídal ji. Kdyby nějaká obec přišla s tím, že to vezme pod svá křídla, nevylučujeme jednání,“ podotkl.

Podle vedoucího odboru životního prostředí olomouckého magistrátu je však představa Chomoutova na přírodní koupaliště nebo rekreační oblast s plaveckým areálem naprosto nereálná.

„I kdyby vše ochranáři odsouhlasili, jsou zde stále tři problémy. Prvním je, kdo zajistí a hlavně zaplatí zabezpečení čistoty a likvidace odpadů z plochy, kde by byla rekreace ochranáři umožněna,“ uvedl vedoucí odboru Petr Loyka.

Další problém vidí ve výrazném výskytu kořenujících vodních rostlin, které by z plochy určené pro koupání bylo nutné opět se souhlasem ochranářů odstraňovat, což by stálo nějaké peníze. Problémem je podle něj i parkování vozidel.

Chomoutovské jezero je přírodní rezervací již od roku 1993. Z hlediska ochrany přírody je totiž významným hnízdištěm ptáků a zastávkou ptáků na tahu.

„Nyní, v rámci nového vyhlášení maloplošně chráněného území, je navržena změna kategorie ochrany Chomoutovského jezera, a to z přírodní rezervace na přírodní památku. Odpovídá legislativně stanovené definici přírodní památky,“ vysvětlila Olga Žerníčková z CHKO.

Přesto by ale přechod do statusu přírodní památka přece jen nějaké novinky přinést mohl. Zatímco podle stávající vyhlášky je možné vstupovat mimo cesty jen se souhlasem orgánu ochrany přírody, podle nové vyhlášky už nebude vstup do přírodní památky omezený.