„Bojím se pouštět děti na autobus do školy samotné. Je to tady hodně nepřehledné," tvrdí.

Strach, že dítě cestou do školy něco přejede, zažívají rodiče z olomoucké části Chomoutov.

Nebezpečná je hlavně frekventovaná Dalimilova ulice a přechod nedaleko hasičské zbrojnice.

Před pár dny tu kolem sedmé ráno srazilo auto šestačtyřicetiletou ženu a místní nechtějí čekat, až skončí pod koly i jejich děti.

„Hlavně maminky si často stěžují, že mají strach, nechtějí nechat chodit děti do školy samotné. Zvlášť když je ještě tma. Auta jezdí nepřetržitě a přechodů je málo, nejsou osvětlené. Pomohly by semafory nebo zpomalovací pásy," míní Jarmila Štorková, která má v Dalimilově ulici cukrářskou výrobu.

Školáci u přechodu čekají hodně dlouho, než jim některý řidič zastaví. Přejede třeba třicet aut.

„Podle dopravního inspektorátu je to tu přehledné. S tím ale nesouhlasím. Ze zatáčky, když jedete padesát, vidíte přechod na poslední chvíli. Je to průjezdová oblast, řidiči jezdí rychle," popisuje Jarmila Štorková. Všichni podle ní volají po semaforech.

Chystá se stavba nového přechodu

Radnice ujišťuje, že o problému ví a chystá opatření.

„Odbor investic pořizuje dokumentaci ke stavbě nového přechodu ve Štěpánovské ulici, u mostu přes Moravu. Řešit budeme i úpravu stávajících přechodů v Dalimilově ulici, u ulic Baarova a Horecká," vzkazuje mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

Přechody v Dalimilově by měly do budoucna splňovat všechny normy včetně osvětlení.

Semafory ale podle radních pravděpodobné nejsou a zpomalovací ostrůvky nelze kvůli předpisům použít.

Kdy ke změnám dojde, není jasné, záleží na rozpočtu. Na financích závisí i případné přemístění přechodu u zbrojnice v Dalimilově ulici.

Komise: Chceme více policistů

O hustotě provozu vypovídají i problémy s najetím na silnici v ranní špičce. Městská komise usiluje především o více policistů, kteří by na řidiče působili alespoň psychologicky.

„S městskou i státní policií řešíme prevenci. Chceme, aby řídili dopravu mezi sedmou a půl osmou ráno alespoň dvakrát týdně. Zatím je to tak pětkrát do měsíce," říká Barbara Omelková, předsedkyně komise městské části Chomoutov.

Strážníci však podle svých slov nemají dostatek lidí, aby dohlíželi na všechny přechody v Dalimilově ulici.

„Dohlížíme na vytipované rizikové přechody zejména u školských zařízení nebo v jejich těsné blízkosti, a to v době zvýšeného pohybu dětí," reagoval mluvčí olomoucké městské policie Petr Čunderle.