„Z důvodu ochrany přírody je výkon práva rybářství a myslivosti omezen, rekreační využívání území s výjimkou regulovaného jachtingu je vyloučeno,“ stojí napsáno na ceduli před rezervací. Zejména obyvatele nedalekého Chomoutova, místní části Olomouce, takové nařízení pěkně štve. „Není to správné. Jedni můžou a druzí ne, to je nespravedlnost. Lidé by měli mít možnost dostat se blíž k přírodě, aby pochopili, že si jí mají taky víc vážit. Takovými zákazy se nikam nedojde,“ postěžovala si paní Musilová z Chomoutova.

Proč ochranářům plavci vadí a jachtaři ne? „To je dáno historickými důvody. Jacht– klub už tam byl, když se zřizovala přírodní rezervace,“ vysvětlil Michal Servus z CHKO Litovelské Pomoraví. Činnost jachetního klubu omezuje vyhláška. Píše se v ní, že plavidla nesmějí zajíždět do některých částí jezera nebo že členové klubu nemohou používat hlasité zdroje zvuku. Pokud chce jachetní klub uspořádat sportovní soutěž, musí s tím souhlasit ochranáři. Na dodržování pravidel dohlíží strážci. „Díky bohu za to, že je tady koupání zakázáno. Jachty těm ptákům nevadí. Však to nejsou motorové lodě. Tady je klid, nikdo nehuláká a nepouští nahlas muziku,“ řekla Božena Halířová, členka Jachetního klubu Olomouc, který vlastní část pozemku na břehu jezera. „A je tu letos spousta užovek. No, krása,“ dodala po chvíli.

Ani rybáři to nemají u jezera jednoduché – mohou chytat jen na určitých místech a v určitou dobu. „Já tady můžu být od čtyř do půlnoci, pak musím odejít. Jednou jsem se opozdil o čtvrt hodiny, protože jsem si dlouho balil věci a přišel za mnou ochránce. Už to byl problém, ale nakonec jsem mu to vysvětlil,“ řekl rybář, který se představil jako Milan. „To, že se tady nesmí koupat, to chápu, lidi jsou lidi a určitě by to nebylo dobré pro tu přírodu okolo.“

Ani ochránci přírody však nechtějí, aby bylo jezero úplně izolované. „Samozřejmě, že si lidé mohou zajít k jezeru na procházku. Takový zájem vítáme,“ podotkl Servus.

Chomoutovské jezero


Leží na soutoku řek Moravy a Oskavy poblíž místní části Olomouce – Chomoutova.
Na ostrovech hnízdí rackové, kormorán velký či volavka šedá. V devadesátých letech zde přírodovědci vysadili bobra evropského.
Jezero vznikalo od roku 1964 jako vedlejší produkt těžby štěrkopísku. V letech 1976 až 1987 sloužilo jako zásobárna pitné vody pro Olomouc. Přírodní rezervací je jezero od roku 1993. Spadá pod Správu CHKO Litovelské Pomoraví.