Vyplývá to z vyjádření památkáře Františka Srovnala z olomouckého arcibiskupství, které je vlastníkem sošky.

Gotická madona by se měla vrátit do České republiky v druhé polovině listopadu.

Ministerstvo kultury se dva roky soudilo o její navrácení s vídeňským starožitníkem Alfredem Kolhammerem, u kterého ji policie předloni našla. Chtěl za ni odškodné, ale Zemský soud ve Vídni podle advokáta české strany Michaela Hudce rozhodl, že se soška má vrátit do Česka bez náhrady starožitníkovi.

Ten se ve lhůtě proti rozsudku neodvolal, což potvrdilo i ministerstvo kultury.

Žehnat by mohl vídeňský arcibiskup

„Až ji budeme mít (madonu), počítáme s tím, že ji vystavíme na místě, kde byla, aby ji mohla zhlédnout veřejnost,“ uvedl František Srovnal.

S místním farářem plánují pozvání vídeňského arcibiskupa a uznávaného teologa, kardinála Christopha Schönborna. Ten by měl přijet požehnat umístění sochy na místo v kostele, odkud ji zloději ukradli.

„Byl by to takový akt česko-rakouské spolupráce,“ poznamenal Srovnal.

Nevyloučil, že arcibiskupství nechá vyrobit věrnou kopii, která bude v kostele, až majitel originál umístí do bezpečí v depozitu.

„Až bude vrácena, můžeme to projednat. Zatím je to předčasné, ale uvažovali jsme o tom,“ poznamenal.

Otevřena je podle něj i možnost, že vlastník bude po starožitníkovi požadovat odškodnění za neodborný restaurátorský zákrok.

„Ano, je to otevřené. Zásahem byla poškozena,“ dodal František Srovnal.

Obchodník Kolhammer, u něhož rakouská policie sošku našla, koupil plastiku od překupníka z Innsbrucku, který je již odsouzený. Obchodník tvrdil, že ji koupil v dobré víře a o jejím původu nevěděl.

Za krádež madony stáli před soudem v České republice tři muži. Podle obžaloby sochu prodali neznámé osobě. Soudce, který tehdy kritizoval práci policie, nakonec trojici obžalovaných zprostil viny pro nedostatek důkazů.