„Auta přece na chodníku nemají co dělat,“ stěžují si Olomoučané, kterým vadí, že na kombinované stezce pro chodce a cyklisty, která vede kolem sportovního centra Omega v Legionářské ulici, často parkují auta.

Problém je podle města ve špatném dopravním značení. Auta tam však nemají co dělat.

V části ulice o kousek dál směrem ke Slovanskému domu navíc vzniklo náhradní parkoviště namísto plochy vedle magistrátu v Hynaisově ulici, kde se začíná stavět polyfunkční budova, a chodcům se nelíbí ani zdejší poměry.

Parkování na kombinované stezce pro pěší a cyklisty štve i obyvatele Lazců, části Řepčína a Hejčína. Frekventovaný průchod kolem Omegy totiž také spojuje tyto čtvrti s centrem města. Vozidla je zde omezují a setkali se i s agresivitou řidičů.

„Jako chodec jsem takto byla bohužel několikrát obtěžována řidiči, kteří na mě hlasitě troubili a rozčilovali se, že jim v daném pásu stezky pro chodce překážím při jejich parkování," uvedla Pavla Bergmannová, obyvatelka Lazců.

„Paralelní chodník u Androva stadionu lze sice využívat, ale pouze za denního světla, neboť zde chybí kvalitní umělé osvětlení, které by chodci zajistilo dostatečnou viditelnost a také pocit bezpečí. Osvětleno je přilehlé parkoviště, nikoli chodník,“ připomněla Olomoučanka, s tím, že potíží přibude, až začne cyklistická sezona.

Radnice se již tímto problémem zabývá a snaží se jej řešit s dopravní policií.

Podle všeho tkví potíž v dopravním značení.

Strážníci: Špatné značení, nic s tím neuděláme

V současné době je tam oboustranná dopravní značka, na jedné straně kombinovaná cyklostezka a stezka pro chodce, na straně druhé povolení parkování. Ukazatel se v době konání sportovních akcí může otočit tak, aby se v této lokalitě rozšířila kapacita pro parkování.

„Řidiči při vjezdu museli porušit dopravní předpisy, protože nerespektovali dopravní značení kombinované cyklostezky a stezky pro chodce. Sice stojí na značeném parkovišti, ale podle předpisů se na ně nemají jak dostat,"uvedla Jana Urbaníková, mluvčí olomoucké radnice.

„Společně s dopravním inspektorátem tedy teď odbor dopravy řeší text, který by u dopravního značení jednoznačně určoval, kdy je zde možné parkovat a kdy ne. Parkování v prostoru u Androva stadionu je trvale povoleno pouze ve středové části prostranství, stání podél Omegy má pouze rozšířit kapacitu v případě nutnosti,“ sdělila Urbaníková.

Stezka pro pěší a cyklisty kolem sportovního centra Omega. Foto: Pavla Bergmannová

Podle mluvčí olomoucké městské policie mají její strážníci plné ruce práce s dopravními problémy hlavně v centru města. Ostatními oblastmi se zabývají především na podnět občanů.

Strážníci prý mají v tuto chvíli svázané ruce.

„V této lokalitě je problém s dopravním značením a celou záležitost řeší odbor dopravy na magistrátu. Pokud je zde nezákonné značení, tak s tím strážníci nic udělat nemohou,“ podotkla Magda Václavíková, mluvčí Městské policie Olomouc.

Nebezpečný průchod kolem letadla

Lidé procházející kolem Androva stadionu do centra však upozorňují i na špatné poměry v lokalitě u letadla.

„Vyjdu-li za hranice sportovního areálu směrem do města, je jediný možný průchod přes nynější, z části provizorní parkoviště. Zde ovšem v jedné polovině chybí jakýkoli chodník, neboť jediná průchozí cesta byla změněna na silnici pro dopravní prostředky. Jedinou možností chodce, v případě, že se chce dostat na část chodníku přiléhající k parkovišti u Slovanského domu, který je však v dost zanedbaném stavu, je procházet mezi automobily, nebo po značně zdevastovaném povrchu komunikace poblíž plaveckého bazénu,“ popsala Bergmannová.

Vážnost situace dokládá i neštěstí, které se zde stalo na konci minulého týdne, kdy ženu procházející kolem letadla srazil terénní vůz a chodkyně utrpěla velmi těžká zranění. Náprava je však zatím v nedohlednu.

„Co se týká chodníku v blízkosti dočasného parkoviště u letadla, námět převzalo oddělení oprav komunikací, které ho zahrne do plánu. Pracovníci tohoto oddělení nyní budou posuzovat nutnost řešení i finanční náročnost,“ konstatovala mluvčí radnice Urbaníková.