Městská policie upozorňuje, že se tak mohou dopustit přestupku, za který hrozí až dvoutisícová pokuta.

„Bydlím v rohovém domě v Komenského ulici. Kvůli stavbě musím doleva a obejít kasárna. Třicet minut ztráta. Nikdo asi nepočítal s tím, že v domě bydlí lidé a nevytyčil pro ně schůdnou cestu pro staveniště,“ líčila Lucie Malá.

Zatímco dříve vyšla ze dveří domu a vydala se vpravo kolem restaurace do Komenského ulice a dále do centra, nyní musí vlevo ulicí Na Letné přes Václava III.do Dobrovského ulice.

"Kašlou na to a chodí středem mostu"

Nepříjemnosti zažívají i další pěší, protože na staveništi jsou přesně vymezeny úseky, kterými mohou procházet a často musejí udělat desítky kroků navíc.

„Spousta lidí se tady zmateně kouká. Hledají, kudy jít. Značení není ideální. Navíc chodit po tom štěrku, to aby si bral člověk do práce druhé boty. Většina lidí ale určenou cestu stejně ignoruje a chodí po silnici, přes most,“ uvedla vysokoškolačka Martina, která sama taky přemýšlela, jak projde z Husovy ulice do ulice Na Letné.

Že chodci hodně riskují a porušují zákazy vstupu, potvrzují i dělníci na stavbě.

„Kašlou na to a chodí i středem mostu, přestože zde probíhají práce a jezdí hromadná doprava. Do výkopu nám ale zatím nikdo nespadl a pokud, podařilo se mu vylézt,“ usmál se dělník, který nabíral písek do koleček, aby zasypal výkop u restaurace Bristol.

Za cestu zákazem až dva tisíce

Podle hostinské Nely Skálové mají místní příslib, že výkop se sítěmi u Bristolu bude co nejdříve zasypán a lidé tudy budou moci procházet.

„Pouštíme je zázemím restaurace, protože z ulice Na Letné není možné projít na Komenského a obráceně. Je to komplikace, mohli nechat aspoň pěšinku,“ uvedla.

„Musíme to nějak vydržet, bohužel ztrátu na tržbách máme už nyní kolem 40 procent. Jednoduché není ani zásobování. Řidiči musejí z ulice Na Letné nacouvat. Naštěstí jsou šikovní,“ dodala provozovatelka restaurace.

Podle Městské policie Olomouc by chodci měli dbát značení se Zákazem vstupu chodců. Jinak se dopouštějí přestupku.

„A za ten mu hrozí pokuta až do výše dvou tisíc korun,“ upozornil mluvčí Petr Čunderle. „Doposud jsme v této lokalitě takový případ nezaznamenali,“ dodal.

Povodí: Naplánováno jen na nezbytnou dobu

Povodí Moravy, které je investorem stavby za 750 milionů korun, apeluje na trpělivost místních obyvatel.

„Výstavba tak složité a rozsáhlé stavby se neobejde bez dopravních uzavírek a dalších omezení. Všechna opatření jsou naplánována a připravena tak, aby se dotkla obyvatel okolních ulic pouze po nezbytnou dobu realizace stavebních prací,“ uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.

„V případě Komenského 31 jde o operativně řešenou akci, kdy bylo současně přepojeno několik inženýrských sítí u Bristolu. Od zítřka by mělo být místo opět průchodné,“ uklidnil ve středu mluvčí.