Vybrané obce tak pořídí například osvětlení, retardéry a informační ukazatele rychlosti.

„Program na zvýšení bezpečnosti na komunikacích je velice široký a využívaný. Obce si žádají o příspěvky nejčastěji na úpravy přechodů pro chodce a jejich osvětlení. Dále například na zpomalovací ostrůvky před obcí, retardéry a informační tabule, které ukazují rychlost projíždějícího vozidla. V rámci kraje zastupitelstvo schválilo celkově sedm milionů korun, které přerozdělí jednotlivým obcím,“ informoval Ladislav Růžička, vedoucí oddělení silničního hospodářství Olomouckého kraje.

Na Olomoucku získalo dotaci město Šternberk na úpravy tří přechodů pro chodce. Celková výše příspěvku je 695 tisíc korun.

„V Opavské ulici je patnáctimetrový přechod, který absolutně nevyhovuje bezpečnostním opatřením. Kraj jsme proto žádali o peníze na vybudování ostrůvku, který by jej rozdělil na dvě části. Navíc bychom zde osadili i osvětlení. Podobná situace je i v Dlouhé ulici,“ uvedla tisková mluvčí Šternberku Irena Černocká.

Další příspěvek na Olomoucku dostanou Dolany na informační radar a Břuchotín na nový přechod.

Nejvyšší dotaci však získal Hvozd na Prostějovsku na dělicí ostrůvek pro snížení rychlosti při vjezdu do obce.

„Když přijíždějí auta z kopce od vesnice Luká, tak jedou třeba i stokilometrovou rychlostí za hodinu. Problém je, že hned na začátku naší obce je škola a nechceme, aby se zde něco stalo. Ostrůvek má řidiče zpomalit na padesátku a zabezpečit, aby zde nedocházelo ke střetům. Kraj jsme žádali o větší dotaci, ale co s tím naděláme,“ poznamenal starosta Hvozdu Josef Šmíd. Obec žádala o 1,4 milionu, kraj schválil necelých 950 tisíc.

Další peníze v prostějovském regionu poputují do Prostějova na tři různá bezpečnostní opatření. Půjde hlavně o přechody pro chodce v Plumlovské a Olomoucké ulici a dělicí ostrůvky v ulici Dolní. Jiné obce dostanou menší příspěvky na radary měření rychlosti vozidel.

V přerovském regionu dosáhla na peníze města Hranice a Lipník nad Bečvou.

Na Jesenicku a Šumpersku obdrží dotace například Velké Losiny na vybudování čtyř přechodů.