Na přechodnou dobu.

Než se podaří vyjasnit situace kolem jeho vlastní rodiny dítěte a osvětlit, proč chlapeček skončil v této speciální schránce určené zejména pro pomoc dětem krátce po porodu či starým maximálně měsíce.

„Hned v úterý jsme začali ve spolupráci s krajským úřadem situaci řešit. Z registru jsme vybrali pěstouny na přechodnou dobu. Zdravotní stav dítěte umožnil, aby byl dočasně umístěn v pěstounské rodině,“ sdělila vedoucí péče o rodinu a děti olomouckého magistrátu Iva Elznerová.

Magistrát je ze zákona opatrovníkem dítěte nalezeného v babyboxu.

Předání chlapečka ve středu předcházelo rozhodnutí soudu.

„Podali jsme návrh a soud rozhodl, že dítě svěří pěstounům na přechodnou dobu,“ doplnila.

Úředníci pracovali s registrem rodin, které jsou prověřeny, prošly přípravou budoucích pěstounů a konkrétně pěstounů na přechodnou dobu. Vybrané pěstouny kontaktovali.

„Aby byli připraveni, a mohli jsme zareagovat na rozhodnutí soudu,“ sdělila Iva Elznerová.

Personál novorozeneckého oddělní FNOL v pondělí kolem 21. hodiny po upozornění signalizace babyboxu našel ve vyhřívané schránce chlapce starého zhruba 1,5 roku.

Byl čistě oblečený a nejevil známky poranění nebo násilí. Měl u sebe dvě plyšové hračky.

Hned si začal hrát s jinými dětmi

„Zdravotně je chlapec v pořádku. Podle personálu dětské kliniky je na chlapci znát, že se mu někdo věnoval, umí spoustu věcí, hned si začal hrát s jinými dětmi. Byl to mazlíček oddělení,“ uvedl mluvčí FNOL Egon Havrlant.

Ten, kdo dal dítě do babyboxu, nevložil do schránky žádný dokument ani dopis. Olomoucké úřady podle všeho důvody toho, kdo a z jakých důvodů chlapce odložil, včera neznaly.

„Není to tak jednoduché. Pokud se nějaký rodič objeví, musí se vše ověřit. Z naší strany je možná pomoc – od finančních dávek po azylové bydlení,“ sdělila Iva Elznerová.

V pěstounské rodině bude chlapeček do doby, než se definitivně vyřeší jeho další osud.

„Matka se nemusí obrátit na nás, ale jinde. Spolupracujeme s policií,“ dodala Elznerová.

Odložení chlapce do babyboxu není protiprávní

Odložení chlapce do babyboxu není protiprávní a nehrozí za to postih.

„Ani jsme neshledali žádné znaky protiprávního jednání,“ uvedla policejní mluvčí Marie Štrbáková.

Podle zakladatele projektu Babybox-Statim Ludvíka Hesse je chlapeček nejstarším dítětem, které bylo do babyboxu v České republice doposud odloženo.

Pozastavil nad tím, jak je možné, že v babyboxu určeném zejména pro novorozence skončí dítě staré 1,5 roku.

„Je to mnohem smutnější a svědčí to o tom, že sociální síť v České republice je v nepořádku. Předpokládal bych totiž, že se takto nešťastnou matku podaří zachytit, ať už ze strany sociálních pracovníků, dětských lékařů či sousedů či rodiny,“ reagoval Hess