Kromě těch, kteří mají očkování ze zákona zdarma. Letos navíc bude na chřipku novinka – vakcína, která se nepíchá dlouhou jehlou do svalu, ale zcela bezbolestně miniaturní jehličkou do kůže.

„Pacienti nemusejí chodit s receptem do lékárny, ale měli by se přihlásit praktickému lékaři, že mají o očkování proti chřipce zájem,“ uvedl praktický lékař pro dospělé Alois Hrabal, který ordinuje v Dubu nad Moravou.

„Pro pacienty je nový způsob lepší, ale lékař neví, kolik očkovací látky má objednat. Proto by bylo dobré, aby se zájemci přihlásili,“ přidal se praktický lékař Jiří Langer ze Šternberka.

Doposud to fungovalo tak, že si pacient zašel za praktickým lékařem, který napsal recept na očkovací látku proti chřipce. V lékárně zaplatil vakcínu a zamířil zpět k doktorovi, aby ji aplikoval.

Někteří lékaři už začínají proti chřipce očkovat. „Už je na očkování čas. Dnes mi dorazilo sedmdesát dávek, takže mohu začít. Začínám se s pacienty domlouvat,“ uvedla olomoucká praktická lékařka Eliška Rapantová.

Ti, kteří nemají očkování proti chřipce zdarma, což jsou lidé nad 65 let a chronicky nemocní, musejí počítat s tím, že vakcína přijde minimálně na 230 korun. Včetně aplikace.

„To se mi podařilo sehnat očkovací látku za velmi dobrou cenu. Spíše počítat s tím, že vakcína může být dražší,“ upozornila lékařka.

Téměř bezbolestná jehlička

Letos je navíc na českém trhu speciální vakcína, která se aplikuje mikrojehlou o délce pouhých 1,5 milimetru. Píchnutí je sotva znát. Je naprosto bezbolestné.

„Je to novinka. Aplikuje se ne do svalu, tedy nemůže podráždit žádné nervové zakončení, ale pouze do kůže,“ vysvětlila lékařka očkovacího centra Fakultní nemocnice Olomouc Jana Vlčková.

Využívá se toho, že kůže je jednou z nejúčinnějších tkání pro zpracování antigenů. Stejně tak objem vakcíny je násobně menší – místo 0,5 mililitru se aplikuje 0,1.

„Je ale potřeba počítat s tím, že tato očkovací látka bude dražší,“ uvedla Vlčková.

I když na chřipku a komplikace spojené s onemocnění každoročně umírají lidé, preventivním očkováním se těmto virům brání ani ne deset procent obyvatel Česka.