Téma vyvrcholení oslav příchodu roku 2020 v Dubu nad Moravou rezonovalo už během hlavní dubské pouti „Na Andílka“ na konci letních prázdnin. Tehdy obec začala sondovat, jaký mají na novoroční ohňostroj názor samotní obyvatelé městyse, kterých je na 1500.

„Během dubské pouti mě občas někdo zastavil a sdělil, jak by to mělo vypadat. Někdo sdělil termín, další zase, že by se měl ohňostroj úplně zrušit,“ vzpomínal s úsměvem starosta Ivo Čečman (KDU-ČSL).

Obyvatelé Dubu nad Moravou dostali prostřednictvím obecního zpravodaje anketní lístek do každé domácnosti. Obsahoval tři otázky.

„Ptali jsme se, zda by měl být ohňostroj na Nový rok v 18:00, v 00:30 nebo úplně zrušen,“ popisoval starosta hlasování.

Vyplněný anketní lístek mohli místní odnést do jednoho ze tří obchodů nebo na úřad městyse. Hlasovalo nakonec 109 obyvatel.

„Pro zrušení ohňostroje se vyslovilo 16, pro konání 00:30 bylo 22 hlasů a uspořádání ohňostroje v 18:00 si přálo 65 hlasujících,“ informovala Hana Peřinová z dubské radnice s tím, že šest odevzdaných hlasů bylo neplatných.

Podle starosty tedy městys bude mít novoroční ohňostroj, a ten se bude konat ve večerních hodinách, což bylo přáním především rodin s dětmi. Osmnáctá hodina lépe vyhovuje také lidem z místních částí Tučapy a Bolelouc, kteří by doma nestihli půlnoční přípitek, pokud by chtěli přijít oslavit nový rok společně s ostatními obyvateli městyse.