Podle radnice teď musí rozhodnout Olomoucký kraj. Ten městu doporučil, aby slevu opět zavedlo.
Čtyřicetinásobní dárci krve, zaměstnanci Pečovatelské služby sociálních služeb pro seniory Olomouc a účastníci odboje přišli o slevu v podobě ročního Jízdního pasu za sto padesát korun loni v červenci.
„Má se jednat o obnovení výhod, ale nevypadá to moc nadějně, přestože Rada města Olomouce záměr podpořit dárce krve schválila již v první polovině února. Dotazoval jsem se, ale v podstatě všude mi odpověděli, že konkrétní termín obnovení výhod pro dárce krve není. Řekl bych, že to přestali úplně řešit," domníval se Jan Horký, který má za sebou stopětadvacet bezplatných odběrů.
Radní zamýšleli vrátit dárcům krve slevy v podobě takzvaného Kapka pasu. Ten by stál tři sta korun ročně a platil by pro městskou hromadnou dopravu v Olomouci, tedy pro zónu 71.
„Slevy na MHD v Olomouci byly zrušeny v polovině roku 2012, a to na základě doporučení koordinátora Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje. Během půl roku však probíhala jednání s Olomouckým krajem a s koordinátorem s cílem nabídnout dobrovolným dárcům krve slevu, která by byla poskytována všem držitelům zlaté Janského plakety v Olomouckém kraji bez rozdílu místa bydliště," uvedla před časem mluvčí radnice Radka Štědrá.
Náměstek hejtmana Olomouckého kraje Alois Mačák však situaci vidí jinak.
„Stanovisko našeho koordinátora bylo zneužito. Pro nás překvapivě město Olomouc loni k 1. červenci bez dalšího projednání s krajem zrušilo Jízdní pas. O rozhodnutí jsme se dozvěděli až z médií a od dárců," řekl náměstek.
Dodal, že doporučení koordinátora z loňského února pouze navrhovalo, aby město v případě zrušení slev daným skupinám poskytlo náhradu, například formou příspěvku na jízdné. Tak to nyní platí pro odbojáře.
Kraj: Přispívat nemůžeme, pak by to chtěli všichni
Město Olomouc s krajem jednalo i o možnosti podílet se na poskytování slevy napůl. Olomoucký kraj by však mohl přispívat jen v případě, že by tak činil pro celé hejtmanství.
„Statutární město Olomouc po nás navíc chtělo dlouhodobou smlouvu a to by byl precedens. Ostatní obce by se ozvaly, proč nepřispíváme i jim," sdělil Mačák.
Podle jeho odhadů by částka, kterou by kraj ročně dal na zónu 71, dosáhla více než tří milionů korun.
Mluvčí magistrátu uvedla, že o Kapka pasu nyní musí rozhodnout Olomoucký kraj.
Pro jeho zástupce je to však uzavřená věc.
„Městu jsme doporučili, aby znovu zavedlo slevy v původní výši a za stejných podmínek jako před loňským pololetím," prohlásil Alois Mačák.
Sleva může být i motivace
Dlouholetý dárce krve Jan Horký vidí ve slevě na MHD i částečnou motivaci pro nové dárce.
„Takový vysokoškolák může dosáhnout čtyřiceti odběrů za první dva roky studia, a potom má dopravu po Olomouci téměř zadarmo," vypočítával Horký, že sleva smysl měla.
Sám po zrušení slev vyměnil „městskou" za chůzi a kolo, krev ovšem dává dál.
„Nemyslím si, že by některý z držitelů zlaté Janského plakety přestal darovat krev jen proto, že přišel o slevu na jízdné. Nemocní, kteří na naši krev čekají, to neovlivní, a já osobně se k nim zády nepostavím. Nechci se zachovat jako úředníci, kteří o této věci rozhodují," poznamenal dárce.