I když silnice patří kraji, tak se matkám snaží nyní alespoň částečně pomoci město.

„Přechod zrušili už v roce 2003. Ale nikdo se nezabýval otázkou, jak se mají děti dostat do školy. Situace je špatná, protože v blízkosti školy žádný přechod není a po silnici jezdí velké množství aut. Vždyť jde o životy. Rozhodně by se nad tím měl někdo zamyslet,“ postěžovala si Dagmar Navrátilová.

Ta doprovází svou dceru do první třídy stejně jako další rodiče, kteří mají i starší děti a bojí se je samotné pustit především kvůli tomu, aby se jim něco nestalo.

Dopravní inspektorát jedinou zebru, která byla přímo před školou, zrušil, protože nevyhovovala dnešním požadavkům, které musí přechod splňovat.

Podle všeho vozovka nesplňuje základní šířku, která je pro výstavbu nového přechodu nutná, a muselo by se přejít k velkým stavebním úpravám. Ty však mohou stát podle náměstka primátora Svatopluka Ščudlíka až pět milionů korun.

„Je to hodně nákladná investice, protože je třeba udělat nové přeložky všech sítí, komunikaci částečně zúžit. Dneska přechod není o tom, že nastříkáte na silnici čáry,“ naznačil zjednodušeně Ščudlík.

Město, ačkoli není majitelem této silnice, jímž je kraj, chce alespoň částečně zajistit nějakou ochranu tím, že by se na místě měly objevit dopravní značky.

Vedoucí odboru dopravy olomouckého magistrátu navrhl místním občanům, jak alespoň částečně snížit riziko v pro chodce nebezpečné křižovatce.

„Před a za místem, kde stával přechod, bychom nechali osadit dopravní značky, které sníží rychlost na třicet kilometrů v hodině, a na vozovku by mělo přijít vodorovné značení upozorňující na to, že v blízkosti se pohybují děti. Policie by pak měla na místě působit preventivně a také by pokutovala neukázněné řidiče,“ slíbil Lubomír Hopp s tím, že pokud se mu tento záměr podaří prosadit, značky by se v Zolově ulici měly objevit už v listopadu.

„Je to konečně nějaký jasný krok, který by nám přinejmenším dočasně mohl pomoct. Doposud jsme neslyšeli žádný konkrétní návrh na řešení. Doufejme, že tu budou aspoň ty značky, i když je to pouze dočasné východisko,“ řekla Navrátilová.

S výstavbou přechodu ve zmíněném místě se počítá v rámci budování parkoviště na travnaté ploše naproti školy přes vozovku. Tento projekt se však teprve zpracovává a je otázkou ještě několika měsíců a samozřejmě také peněz.