Poskytovatelé sociálních služeb dostávají od ledna letošního roku, kdy platí nový zákon o sociálních službách, méně peněz. Stát je teď vyplácí formou příspěvků přímo občanům, kteří sami rozhodují o tom, jaké služby si vyberou. Peníze od klientů se ale poskytovatelům nevrací. Například Charitě teď v Olomouckém kraji chybí na zajištění sociálních služeb a projektů 3,8 milionu korun.

„Od ledna jsme propustili devětasedmdesát lidí. Další stovce našich zaměstnanců pořád hrozí výpověď z organizačních důvodů. Mimořádnou dvou a půl milionovou dotací nám teď pomohl Olomoucký kraj. Přesto peníze na zajištění provozu nestačí, nový systém je špatný. Vědělo se to dlouho dopředu a jen se to potvrdilo,“ sdělil ředitel Arcidiecézní charity Václav Keprt.


Tělesně postižení a senioři si totiž za peníze, které od ledna nově dostávají od státu, sociální služby často neplatí. „Mohou si sami vybrat, co nejvíc potřebují. Místo toho si sociálními příspěvky vylepšují rodinný rozpočet a služby nevyužívají. Poskytovatelům pak peníze na provoz chybí. Ani příští rok pro ně bohužel nebude lepší,“ dodal Keprt.

Jeho slova potvrdila také ředitelka uničovské Charity Marcela Dražanová. „Většina seniorů si nové příspěvky na sociální služby šetří nebo je dává příbuzným. Ti jim pak místo pravidelné péče a teplých obědů jen jednou za čas zařídí nejnutnější nákup. Starší generace není zvyklá platit za sociální služby. Peníze dávají příbuzným, kteří se o ně nestarají,“ řekla Dražanová.

Ani rodiče tělesně a mentálně postižených dětí nemají pocit, že by jim nový zákon nějak výrazně pomohl. „Chci, aby dcera měla stejnou péči jako v minulých letech. Peněz dostává sice víc, ale všechny služby od ledna hodně podražily. Víc platíme za rehabilitace, dopravu i hypoterapii. V Olomouci navíc není nabídka sociálních služeb tak pestrá, abychom z ní mohli vybírat,“ řekla Olomoučanka, která si přála zůstat v anonymitě.