Arcidiecézní charita Olomouc pomáhá haitským obyvatelům už několik let. „Tuto zemi jsme si vybrali proto, že je nejchudší v latinském regionu. Kromě adopce dětí na dálku teď tamním rodinám pomáháme také s výměnou střech na jejich domcích. Všichni tam mají střechy z rákosu, kterými však dovnitř prší. Lidé se často musejí s malými dětmi před deštěm uchýlit ven nebo třeba do kostela,“ sdělil ředitel charity Václav Keprt.

Obyvatelé Čech a Moravy mohou pomoci finančním darem. Na výměnu jedné střechy je potřeba shromáždit deset tisíc korun. „Za tyto peníze nakoupíme materiál na stavbu střechy pro rodinu. Výměnu krytiny zajistí místní lidé, kteří nemají stálé zaměstnání. Chudá rodina dostane novou střechu a další vesničané získají stravu a plat. Pokud bychom jim dali peníze jen tak, nebudou si naší pomoci vážit. Byli by pasivní a jen čekali na to, co jim kdo dá,“ poznamenal Keprt.

Loni se podařilo nashromáždit dostatek finančních prostředků na výměnu střech na deseti haitských domcích, letos už charita pomohla více než třiceti tamním rodinám. Olomoučané se mohou do projektu Daruj střechu nad hlavou zapojit tím, že svůj finanční příspěvek předají Arcidiecézní charitě. S

tejně tak mohou za 6500 korun ročně na dálku adoptovat haitské dítě. Za tuto částku tamní žák získá školní uniformu, pomůcky, základní zdravotní péči a jedno jídlo denně.