S manželem Ivem si v roce 2006 koupili chalupu v rekreační oblasti Karlov, místní části obce Paseka. Původně jen víkendový příbytek funguje již dva roky jako jejich bydliště. Zděná chata stojí o pár dalších chalup níže pod zdejší sjezdovkou, která patří k jedněm z mála míst v okolí Olomouce, kde si mohou lidé za přízně zimy zalyžovat. „Bydleli jsme v Břestu, kde jsme měli velký dům. Děti se rozutekly, tak jsme se rozhodli ho prodat a přestěhovat se sem. Jsme tu spokojená," pronesla žena. Jediné, co zde dělá „rachot" je podle Jany Páskové početný zástup vlastních vnoučat, které si to mohou ve zdejší přírodě užívat naplno.

„Třeba vnuk z Hulína pravidelně každý pátek nasedne do autobusu a je tu. Dělají se tu společné akce se všemi. Dětský den, drakiáda, maškary na sněhu. I Silvestra tu slavíme společně."

Chalupářka z Karlova - Jana Pásková

Místem silvestrovské slavnosti bývá jeden ze zdejších dvou rybníků, přičemž jeden z nich střeží postava vodníka. „Záleží, který je víc zamrzlý. Děti bruslí, večer se slaví, máme i soukromý ohňostroj," utrousila s tím, že tady panují mezi lidmi dobré vztahy. Nechybí ani sportovní turnaje, třeba v nohejbalu.

Chalupářská lokalita - Paseka-Karlov

Někteří lidé v osadě, kde je zhruba sto deseti rekreačních chat a chalup,chovají koně, krávy, slepice a manželé Páskovi se starají o králíky. V kotci posedává i jeden divoký. „Jedna holčička ho našla a vzala do ruky, takže už nešel vrátit do přírody. Dcera se o něj postarala odmala, chceme ho vypustit, ale při první příležitosti ho stejně asi sežere liška. I tady pobíhá," poznamenala. Když škubala kačeny, přišla jí na pomoc jedna ze sousedek, manželka zpěváka Pavla Nováka Olga.

Velice slabý nebo vůbec žádný signál pro mobilní telefony je jediným mínusem, který na Karlově paní Pásková vidí. „Musíte buď vyběhnout na sjezdovku nebo poskakovat na pařezu.Třeba vloni si tady jedna ze sousedek zlomila krček a byl problém přivolat pomoc," zmínila s nespokojeností v hlase, ale pak opět usmála. „Když jsme prodali dům v Břestu, tak mi slzička ukápla, ale tady je mnohem líp. Nejkrásnější je tady ten klid."

Lokalita: Paseka – Karlov, Šternbersko

Počet chat: cca 110

Zajímavosti: lyžařská sjezdovka, dva rybníky, jeden vodník