„Jsme rozhodnuti důsledně bránit dobré jméno Skupiny ČEZ i našich pracovníků, kteří bojují s nepoctivci a dělají svou práci profesionálně a podle zákonů,“ uvedl k případu generální ředitel společnosti ČEZ Měření Přemysl Vániš.

Kauza černých odběrů na Olomoucku začala zhruba před dvěma lety. Jako první o ní začal informovat deník MF Dnes. V několika tamních obcích zaměstnanci ČEZ přišli na rozsáhlé podvody s elektroměry.

Ze zhruba osmi set kontrol se ukázalo, že téměř v devadesáti případech k podvodům opravdu dlouhodobě docházelo. Škoda měla dosáhnout 18 až 20 milionů korun, přičemž ČEZ ušlé peníze začal po černých odběratelích vymáhat.

V uplynulých měsících se v?médiích rozeběhla rozsáhlá kampaň, kde občanské sdružení PPP, jejímž předsedou je právník Jan Rytíř, upozornilo na to, že kontroly ČEZ a následné vymáhání dlužných částek probíhalo nezákonně.

Následovalo trestní oznámení na Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, které ČEZ mimo jiné vinilo ze zločinného spolčení a vydírání.

Minulý pátek ČEZ na občanské sdružení PPP podal trestní oznámení pro křivé obvinění, poškozování cizích práv a pomluvu. K tomu se přidala i žaloba na ochranu dobré pověsti společnosti.

Skupina ČEZ se v ní dožaduje omluvy a pěti milionů odškodného. Další milion má PPP a jeho předseda jako odškodné zaplatit vedoucímu oddělení podpory Netechnických ztrát Karlu Vanišovi, který se na vyšetřování olomoucké kauzy podílel.

Jako hlavní důkaz o nevině energetiků mají sloužit videozáznamy, které se pořizují při každé kontrole podezřelého elektroměru.

„Videonahrávky jednoznačně potvrzují, že vše proběhlo zcela jinak, než dnes přistižení neoprávnění odběratelé popisují v?médiích a svědčí o korektním a zákonném postupu pracovníků ČEZ Měření,“ řekl David Skopal z advokátní kanceláře Pokorný, Wagner a spol., zastupující energetiky.

Zcela opačného názoru je ale Jan Rytíř, který chce pomoc pro své klienty hledat i v zahraničí. „Nic nevysoudí. Jsem přesvědčen, že pravda je v mých ústech a v ústech mých klientů,“ uvedl pro Deník předseda občanského sdružení PPP.

Jak k tomu dodal, pomocnou ruku chce hledat u organizací zabývajících se kontrolou lidských práv, a to i mimo Českou republiku. „Už na tom v současné době pracujeme. Nemůže být ekonomickou silou umláceno právo a spravedlnost v demokratické společnosti,“ zdůraznil Jan Rytíř.

Občanské sdružení PPP zároveň s tím požádalo Evropskou unii o sledování případu, konkrétně podvýbor pro lidská práva. Že by ale kauza směřovala k Evropskému soudu Jan Rytíř popřel, podle něho by to byla poslední instance v situaci, že by české soudy rozhodly v neprospěch jeho klientů.