Tvrdí, že následující dny se podepsaly na zdraví její těhotné dcery, na komplikacích při porodu i prochladnutí po návratu z porodnice. Následně musela složit jistinu sto tisíc korun u soudu, který koncem října nařídil obnovu dodávky.

Energetická firma letos v lednu u Vondráčků elektroměr opět odebrala s vysvětlením, že to je kvůli auditu.

„Dodnes mi jeho výsledek nikdo nesdělil,“ dodala Vondráčková.

Podobných srdceryvných příběhů na účet ČEZu, který razantně postupuje proti zlodějům proudu, je více. Ale jsou všechny pravdivé? Rozhodnout bude muset soud.

Budou protestovat před sněmovnou

Nicméně toto úterý svedou malou bitvu odběratelé s poslanci o novelu energetického zákona. Právě proti ní chce ve dvě hodiny odpoledne protestovat před sněmovnou občanské sdružení PPP olomouckého právníka Jana Rytíře, který zastupuje 130 lidí obviněných z neoprávněného odběru elektřiny.

Zhruba třetinu tvoří právě lidé z Olomoucka.

Zneužít by se podle protestujících daly zejména nenápadné změny navrhované ve třech paragrafech.

„Nyní se považuje za neoprávněný odběr, pokud jsou na elektroměru porušeny plomby a vykazuje odchylku v neprospěch ČEZu, teď bude stačit utržená plomba a jakýkoli zásah do elektroměru. Zařízení přitom musí být veřejně přístupné, nesmíte ho zamknout, ale nesete za něj plnou odpovědnost,“ vysvětlil Rytíř.

Závistivý soused poškodí elektroměr, platíte vy

Protestujícím také vadí plánované ustanovení, podle něhož bude přípojka proudu obnovena až po úhradě škody.

„Průměrná náhrada je tři sta padesát dva tisíc. Člověk se přitom může stát obětí třeba závistivého souseda, který mu úmyslně poškodí elektroměr. Zabavování měřidla se navíc provádí bez přítomnosti nezúčastněné osoby. Jak potom můžete dokázat, že jste elektřinu nekradl? Nemůžeme přece bojovat proti krádežím tak, že někoho označíme za zloděje a dotyčný se nemůže bránit,“ řekl Rytíř.

Podle poslanců je energetický zákon velmi rozsáhlý a o zmíněných bodech zatím nediskutovali.

„Určitě tuto problematiku budeme ve výboru ještě řešit. Možná by bylo dobré přesunout projednání zákona na další týden, abychom mohli případné křivdy odstranit,“ reagoval poslanec Hospodářského výboru Karel Sehoř (ODS).

Mezi nepoctivci jsou i nevinní

Zjitřené emoce provázejí dění kolem černých odběrů několik posledních let. Spor se vede zejména o metody společnosti ČEZ Měření, která dohlíží na možné manipulace s elektroměry nezákonné odběry.

„Znaleckým posudkem byl ve všech odhalených případech potvrzen zásah do měřidla ve prospěch odběratele nebo jiný skutek. Není v naší kompetenci určit, kdo tak učinil, ale to, které odběrné místo má z daného stavu prospěch,“ uvedla mluvčí skupiny ČEZ Eva Nováková.

Občanské sdružení však tvrdí, že mezi nepoctivci jsou i nevinní. Obě strany na sebe vzájemně podávají trestní oznámení a nyní probíhá několik soudních sporů.

Karel Páral