„Dopady krize na spotřebu jsou jednoznačné, zejména v listopadu a prosinci minulého roku jsme zaznamenali poklesy téměř ve všech oborech,“ sdělil regionální mluvčí ČEZ Jaroslav Jurča.

Růst si zachovaly služby, o osm procent, i stavebnictví, o čtyři procenta. „Naopak poklesly odběry v energetice (o 15procent), průmyslu (3 %), dopravě (2 %) a v zemědělství (1 %). Domácnosti uspořily celých pět procent,“ vypočítal mluvčí Jurča.

Energetický gigant naplánoval celkové investice na Olomoucku na 466 milionů korun. „Představuje to meziroční navýšení o 62 procenta. Tento krok je součástí iniciativy nazvané ČEZ proti krizi,“ uvedla Alice Lutišanová, mluvčí Skupiny ČEZ pro střední a severní Moravu.

Vloni připojili energetici jen na Olomoucku více než 1300 nových odběratelů, což je téměř čtvrtina všech uskutečněných připojení na Moravě. „V letošním roce jsme zde vyčlenili z celkových investic jen na stavby pro zákazníky 265 milionů korun,“ sdělila Lutišanová.

Nejvýznamnější investice budou směřovat k zajištění napájení nových domů s více než dvěma stovkami bytů v Olomouci a Šternberku i desítek nových rodinných domů na Olomoucku, v Lipníku nad Bečvou a Hostovicích.

K síti se připojí i obchodní domy a některé menší průmyslové objekty. „Očekáváme, že větší rozvoj nastane až s reálným rozjezdem průmyslové zóny Hněvotín a také s příchodem nových investorů. U těchto staveb záleží na schopnostech developerů zajistit zájemce o výstavbu. Předpokládáme, že s krizí se tyto záměry posunou v čase a dojde k určité redukci,“ uvedl Václav Rašner ze společnosti ČEZ Distribuce.