Hospodářská krize hlad po exotických destinacích nezadusila, cestovní kanceláře hlásí přibližně stejný zájem jako loni. Třeba Exim tours, která se specializuje na tento typ zájezdů, aktuálně nabízí již ve středu začínající osmidenní pobyt v Dubaji za necelých třináct tisíc.

S požadavkem na exotickou dovolenou navštíví pobočku podle jejich pracovníků v průměru minimálně deset lidí denně.

„Zájem je veliký. Možností strávit slunečnou dovolenou je ovšem stále dostatečné množství. Každou sobotu obnovujeme nabídky zájezdů v poslední minutě,“ potvrdil vedoucí olomoucké pobočky cestovní kanceláře Čedok Václav Moudrý.

Jaké jsou aktuální nabídky?

„Například osmidenní zájezd do Egypta nabízíme od 11330 korun a na dvanáct dní do Dominikánské republiky mohou zájemci jet za 24970 korun. Ceny se pak liší podle kvality hotelů. Zájem je i o dovolené v Thajsku či Dubaji. Lidé se mohou podívat i Do Keni za necelých 28 tisíc,“ vyjmenoval Moudrý.

„Na Vánoce a silvestra byly vyprodané především pobyty v Egyptě. Po Novém roce lidé chtějí hlavně na Kubu, do Thajska a Dominikánské republiky,“ prozradila odborná referentka olomoucké CKM Lenka Lysoňová.

Velkému zájmu o exotické pobyty nahrávají zejména přijatelné ceny. Jaké je cenové srovnání s loňským rokem?

„Podle informací, které máme, hodně cestovek oproti minulému roku mírně zlevnilo,“ poznamenala Lysoňová.

Teplomilní dovolenkáři se mohou jet v lednu slunit za přijatelné peníze zejména díky třem záležitostem, které srazily ceny zájezdů dolů:

„Koruna je na tom lépe než v loňské sezóně. Druhým důvodem je, že hoteliéři často vyšli kancelářím cenově vstříc. Také letecké společnosti poskytují své služby levněji, protože nižší cena ropy zlevnila palivo,“ vysvětlil Jan Papež, mluvčí Asociace cestovních kanceláří České republiky.

Zájem o exotické země potvrzuje i olomoucká pobočka kanceláře Fischer. „Hodně se létá do Asie, je tam stálé počasí. Destinace typu Španělska či Řecka si lidé nechávají na léto.

Mezi golfisty jsou zase oblíbené například Kanárské ostrovy, které jsou nyní pro tento sport ideální, protože u Atlantiku není takové teplo a tamní počasí je vhodné i na výlety,“ vysvětlila pracovnice pobočky.