Poté, co ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret zakazující dovoz západních potravin, začalo ministerstvo zemědělství pečlivě hlídat ceny. „Za poslední tři týdny jsme zintenzivnili práci našich dozorových orgánů, Státní veterinární správy a Státní zemědělské a potravinářské inspekce," řekl Marian Jurečka.

Instituce kvůli tomu posílil o pětatřicet lidí. „Sledujeme intenzivně vývoj cen jednotlivých komodit a čekáme na jednání mimořádné rady ministrů, které proběhne tento pátek v Bruselu, kde by nám měla Evropská komise představit návrh opatření pro všechny komodity, které nebude možno do Ruské federace vyvážet," sdělil ministr.

Jurečka by chtěl najít společné řešení na unijní úrovni, v jiném případě se obává rozkolísání evropského trhu. Jestliže nebudou uspokojivá, má v plánu přistoupit k nejzazšímu kroku.

„Pokud se ukáže, že i po těchto jednáních navržená opatření nebudou dostatečná, a nebudou chránit naše zemědělce a potravináře, budeme muset zahájit přípravu opatření k tomu, abychom v nejkrizovějších variantách pro některé komodity, které by byly dováženy za dumpingové ceny, mohli trh uzavřít," uvedl ministr zemědělství.

„Bylo by to precedentní rozhodnutí a byl bych nerad, kdyby k němu došlo, nicméně když se ukáže, že Evropská komise nedokáže pro všechny členské státy unie najít funkční řešení, bude nutné to udělat," dodal Marian Jurečka.