„O soutěži mi pověděla paní knihovnice. Řekla jsem si, že to zkusím. Těžké to ani nebylo,“ říká dívenka.

Na počítači hraje hry, ale pracuje i na úlohách do školy.

„Když chci něco do školy hledám hodně na wikipedii. Počítač mám i doma,“ vysvětluje žákyně, pro kterou bylo celostátní klání první zkušenost se soutěžemi.

„Byla jsem nejlepší z celé České republiky a jsem moc ráda. Od rodičů jsem dostala bonbony a půjdeme na pizzu. Zkusím i další soutěže,“ říká školačka.

Soutěž Webowá diwočina, kterou pořádá Úřad pro ochranu osobních údajů ve spolupráci se Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky, se konala ve sto třinácti knihovnách po celé zemi koncem ledna.

Zábavnou formou si děti vyzkoušely, jak pracovat na počítači, bezpečně vyhledávat na internetu. Při hře děti navíz získaly mnoho důležitých informací o svých právech. Ve Šternberku se do webové diwočiny vydalo okolo jedenácti dětí.

Adéla Špundová. Foto: DENÍK/Petra Opletalová

„Měřili jsme jim čas a pokud osvobodily všechny postavičky, tak zvládly celou hru. Byla moc hezky udělané a než jsem ji dětem nabídla, sama jsem si ji zkusila. Ale školáci od sedmi do deseti let jsou na tom s počítačem asi lépe než my dospělí. Dostala jsem se asi do poloviny,“ říká Martina Krejčová z dětského oddělení šternberské knihovny.

„Děti jsou opravdu šikovnější. Adélka vyhrála díky tomu, že měla nejrychlejší čas z celé republiky. Byla jsem sama překvapená, když nám z Prahy volali, že jsme první,“ dodává knihovnice.

Za vítězství v této soutěži bude páťačka šternberské základní školy pozvaná na Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež do Zlína, kde jí předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů předá vítěznou cenu.