Slavnostně vyzdobené historické centrum Olomouce v adventním čase každoročně láká nejen k návštěvě vyhlášených vánočních trhů. Lidé se do města z okolních obcí sjíždějí také ke společnému zpívání koled při tradiční akci Česko zpívá koledy. Ta se ve středu 13. prosince uskuteční na pódiu na Horním náměstí už potřinácté a stejně jako každý rok si ji nenechají ujít tisíce obyvatel i návštěvníků hanácké metropole.

Mapa, kde všude bude Česko zpívat koledy ZDE

Od samého začátku se společného zpívání koled účastní zpěváčci z olomouckého dětského sboru Music BoDo.

„Zatím jsme ani jednou nevynechali. Vždycky se těšíme se další ročník, kdy si se zaplněným Horním náměstím zazpíváme naše oblíbené koledy. Na pódiu nás letos bude nejméně šedesát. Chodí k nám spousta dětí a přidá se k nim také ženský komorní sbor Kassiopea,“ pozvala sbormistryně Hana Vyroubalová.

Hana Vyroubalová se svým sborem na Česko zpívá koledy 2022 v OlomouciHana Vyroubalová se svým sborem na Česko zpívá koledy 2022 v OlomouciZdroj: Petr Pelíšek

Šest společných písní

Dlouhou tradici akce Česko zpívá koledy přerušil na dva roky covid, v loňském roce se však v živé podobě znovu vrátila do českých a moravských měst a obcí. Druhou prosincovou středu se tak opět bude hromadně zpívat šest vánočních koled a písní.

Letos to budou Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Pásli ovce valaši, Rolničky a Veselé Vánoce.

Texty jsou již nyní k dispozici na ceskozpivakoledy.cz . Tam je také možné si stáhnout kompletní zpěvník a na podrobné mapě si vyhledat místa, kde všude se bude zpívat. V den konání akce navíc vyjdou texty koled ve všech regionálních vydáních Deníku.

Na Olomoucku se bude zpívat nejen v centru hanácké metropole, lidé se u koled sejdou také v menších městech i vesnicích, například v obci Žerotín, Vilémov nebo Troubelice.

Mapa, kde všude bude Česko zpívat koledy ZDE

Nápad užít si předvánoční čas společným zpíváním vánočních koled se zrodil před 13 lety v západních Čechách. Díky Deníku se rozšířil do celé České republiky a stal se oblíbenou každoroční tradicí. K akci Česko zpívá koledy se každoročně připojují také krajané z celého světa. Zpívá se například v Americe, Španělsku, Řecku i Turecku. „Koledy se dokonce rozezněly i v hlavním městě Kataru,“ sdělila Jitka Peroutková, marketingová ředitelka Deníku.