K devátému ročníku akce Česko zpívá koledy, kterou organizují regionální Deníky, se připojili lidé na 90 místech v Olomouckém kraji.

K pětici koled s oblíbenou písní Vánoce, Vánoce přicházejí navrch nasadilo v 18 hodin asi 11 tisíc hlasů.

Ještě před tím však uctily památku obětí úterní tragédie v ostravské fakultní nemocnici minutou ticha.

Zapomenout na shon a fronty

Na Olomouckém Horní náměstí se ke společnému koledování přidal zhruba tisícihlasý zástup.

Na podiu udávali tón jako každý rok členové sborů Music Bodo a Kassiopea.

„Zpívaly děti i ženský sbor. Vůbec nám nevadí, že se akce koná uprostřed prosince a vystoupení je venku. Snažíme se ho zpestřit například stejnými čepicemi nebo barevnými šálami. Atmosféra je krásná. Koledy s námi zpívá obvykle celé náměstí, proto se na tato vystoupení vždycky těšíme a moc si je užíváme,“ popisuje sbormistryně Hana Vyroubalová.

Ke sboru se přidala také redakce Olomouckého deníku a nechyběl ani zpěvák Martin Šafařík. „Beru to už jako tradici,“ říká někdejší účastník televizní soutěže SuperStar.

Malí zpěváci z olomouckého sboru, kteří podali výkon na pódiu, dostali sladkou odměnou.

„Tisíce lidí si společně užily předvánoční čas. Zapomněli na shon, fronty v nákupních centrech, a naopak si vzpomněli na slova koled, která znají od dětství. Ve tvářích dětí, ale také mnohých dospělých se zračila radost,“ popsal spokojeně šéfredaktor Olomouckého deníku Ondřej Dluhí.

Zpívalo se až v Kataru

Ty nejkrásnější vánoční melodie se ve středu rozezněly na více než tisícovce míst napříč Českem i cizinou. Každý rok se k ní připojují krajané například v USA, Španělsku, Německu, Itálii, Řecku či Turecku.

„Nejdále se koledy rozezněly v hlavním městě Kataru,“ prozradila Jitka Peroutková, marketingová ředitelka Deníku. Loni v celé republice zpívalo 130 tisíc lidí.

„V roce 2011 zpívalo 14 obcí, v roce 2012 88 míst, rok poté už 386,“ připomněla marketingová ředitelka Deníku, s tím, že tento rok znovu padl rekord.

Na seznamu akce Česko zpívá koledy bylo zmíněných více než 1000 míst. O zhruba dvě stovky více než v roce 2018.

Příští rok vychází zpívání na druhou adventní středu. Tedy na datum 9. 12. 2020.