Necelé dva měsíce od slavnostní premiéry v kině Metropol, kde byl dokument k vidění v rámci Mezinárodního festivalu Academia Film Olomouc, míří snímek i na televizní obrazovky. V úterý 11. června ve 20.50 ho uvede druhý kanál České televize.

Dokument vznikal sedm let, jeho režisér a vedoucí Audiovizuální produkce UP Martin Miller jej dotočil koncem loňského roku.

„Divákům, kteří profesora Jařaba neznají, jsem ho chtěl představit jako výraznou osobnost, která nejenže otevřela univerzitu světu, ale dokázala svět přivést do Olomouce. Pro ty, kteří ho znají a ony doby prožili spolu s ním, by pak měl být film připomenutím společných setkání a zážitků,“ vysvětlil.

Nechybí osobitý humor brzy dvaaosmdesátiletého pedagoga ani jazzová muzika, kterou má v oblibě. Hodinový děj zachycuje Jařaba ve více či méně oficiálních podobách, nahlíží i do jeho soukromí. Kamera byla přítomna u rodinných setkání a debat se syny o politice, v létě při odpočinku na chalupě nebo při návštěvě hřbitova v rodných Kravařích.

„To byla velmi úzká hranice mezi tím, co člověk mohl považovat za soukromí a co bylo součástí buď pedagogické, nebo rektorské práce. Měl jsem ale v režiséra naprostou důvěru,“ vysvětlil Josef Jařab, proč se rozhodl dokumentaristům zcela otevřít. Režisér využil i záznamy z univerzitního audiovizuálního archivu nebo archivní materiál koproducenta snímku České televize.

„Výsledný film díky tomu nezůstává pouhým portrétem osobnosti, ale je silným otiskem doby a proměny jejích etických hodnot,“ doplnil Miller.

Reprízu pořadu lze sledovat ve středu 12. června od 17.15 na ČT 2.