Konkrétně v Olomouckém kraji má v rámci této organizační změny platné k 1. srpnu dostat výpověď 69 zaměstnanců. Jde většinově o pozice doručovatelů listovních a balíkových zásilek, ale také o operátory v logistice.

Mluvčí České pošty Ivo Vysoudil počet potvrdil.

„Nicméně toto je maximální možný počet typových pozic, reálně bude lidí, kteří odejdou, méně,“ upozornil.

Pošta na Horním náměstí v Olomouci
Poštovní palác na Horním chce získat město. Seznam rušených poboček se nemění

Podle Vysoudila se bude i nadále doručovat v režimu D+1 – v prioritním režimu, za který si klient připlácí, jsou zásilky doručeny následující den po dni podání. V ekonomické variantě D+2 jsou doručeny do dvou dnů.

„Od 1. května začne na 17 vybraných depech a dodejnách pilotní projekt nového režimu doručování ekonomických listovních zásilek v režimu D+3,“ uvedl k chystaným změnám.

Zavedení režimu D+3 podle Vysoudila reaguje na úbytek listovních zásilek, jejichž množství v síti České pošty klesá každý rok přibližně o desetinu.

„V letošním roce bude propad ještě výraznější v souvislosti se zavedením povinných datových schránek pro všechny podnikající fyzické osoby,“ sdělil mluvčí.

K 1. červenci 2023 dojde k uzavření čtyř poboček České pošty v Prostějově. Jednou z nich je i pošta Prostějov 4, v obchodní pasáži v Plumlovské ulici.
Budoucnost pošty v Plumlovské je stále nejasná. Prostějov ji chce zachovat

Výpovědi od přepážek zatím nejasné

V případě rušených poboček Česká pošta avizovala, že k 1. červenci celostátně zruší 950 pracovních míst. To dopadne hlavně na zaměstnance přepážek.

Kolik lidí propustí v této vlně v Olomouckém kraji při ohlášeném rušení celkem 20 pošt v regionu, není v tuto chvíli zcela jasné.

„Jasné to bude až po finalizaci seznamu rušených poboček. Ten plánujeme zveřejnit na počátku příštího měsíce,“ uvedl mluvčí podniku.

Obyvatelé Předmostí zrušení jediné pobočky České pošty v největší místní části Přerova nechápou.
Primátor dostal od pošty košem. Zruší se Předmostí i Trávník

Pošťáci: Nemůžu se vyjadřovat

Olomouckým deníkem oslovení zaměstnanci rušených olomouckých poboček se k propouštění nechtěli vyjadřovat. Nesdělili, jestli už obdrželi výpověď a případně dostali jinou nabídku, například z vazební věznice, jak zmiňoval zájem některých institucí o pracovníky pošty Miroslav Štěpán, pověřený zástupce generálního ředitele České pošty.

„Nemůžu se k tomu vyjadřovat. Bohužel. Obraťte se na pana tiskového mluvčího,“ reagovaly ve středu oslovené zaměstnankyně.