Celkem se o prestižní ocenění uchází 186 realizací. O pětinu více než v minulém roce.

Z přihlášených realizací vznikly dvě pětiny v Praze nebo Brně, což je oproti předchozím ročníkům nárůst.

„Z krajů vede v počtu projektů ucházejících se o ocenění Středočeský kraj (27) před Moravskoslezským (17) a Královéhradeckým (10). Žádná stavba nezastupuje v letošním ročníku přehlídky Karlovarský kraj,“ informovala mluvčí ČCA Tereza Zemanová.

Majitel budovy olomoucké tržnice podnikatel Pavel Široký. Koláž: DENÍK
Nový majitel tržnice: Sloužit bude dobrému jídlu, chceme i šanci ovlivnit okolí
Bývalé vysokoškolské koleje Marie Kudeříkové v Kateřinské ulici v Olomouci
Bývalou kolej v centru Olomouce přestaví na vědecký areál. Změní se i zvenku

Zvonička i olomoucký smarthotel 

Z Olomouckého kraje je tentokrát nominováno šest zástupců. Kromě zvoničky, hostince a nejmodernější kliniky olomoucké fakultní nemocnice jsou to hotel Nezvalova Archa v Olomouci, Národní sportovní centrum v Prostějově a finanční centrum ERA v olomoucké Šantovce.

Areál bývalých armádních skladů mezi řekou Moravou a Velkomoravskou ulicí v Olomouci
Obří areál po armádě jde do dražby, zajímá investora Šantovky

Mezinárodní odborná porota nyní vybere užší okruh nominovaných.

„Jaké realizace postoupily do užšího výběru, se veřejnost dozví 13. června na nominačním večeru. Nejvyšší ocenění, tedy Finalisté ČCA a držitel Hlavní ceny ČCA, pak budou vyhlášena na slavnostním galavečeru 14. listopadu. Uděleny budou také Ceny za výjimečný počin, jejichž výběr provádí Akademie a Grémium ČCA, a Ceny partnerů,“ sdělila Zemanová.

Vloni se do finále "top" architektonických počinů z celého Česka probojovala tři díla z Olomouckého kraje: moderní kaple sv. Vendelína na kopci u Oseku nad Bečvou, proměna historické budovy v progresivní prostor Vault 42 v Olomouci a vysokoškolský sportovní kampus v Olomouci – Neředíně.

Loňské zástupce kraje si prohlédněte zde

Novostavby převládají nad rekonstrukcemi

Do soutěžní přehlídky se letos mohla přihlásit díla realizovaná na území České republiky mezi lety 2014 až 2018. Téměř dvě třetiny realizací byly dokončeny v loňském roce.

„Novostavby podobně jako v předchozím ročníku převládají nad rekonstrukcemi a činí rovněž přibližně dvě třetiny z přihlášených projektů. I letos se potvrzuje, že důležitým tématem výstavby v České republice zůstává bydlení, i když počet přihlášených staveb určených pro bydlení oproti loňsku mírně poklesl,“ uvedla Zemanová.

Za téměř třemi čtvrtinami projektů stojí soukromí investoři. U veřejných zakázek je tradičně výraznější podíl rekonstrukcí.

„Své práce mohli do soutěže přihlásit jak sami autoři, tak jejich přihlášení mohlo být iniciováno členy Akademie České ceny za architekturu, která je složena z více než 300 českých architektů a dalších odborníků a osobností spojených s oborem,“ vysvětlila mluvčí.

Penzion Tode v centru Olomouci získal ocenění Stavba roku.2018 Olomouckého kraje
Penzion olomouckých řeholnic je Stavbou roku. Podívejte se dovnitř