Náročná obnova červeného kostela probíhá už od roku 2020. Aktuálně se pracuje na venkovních úpravách, interiérech moderní přístavby a restaurování truhlářských prvků v kostele. Všechno pokračuje takovým tempem, aby stavba mohla být předána koncem března.

Sportovní hala Univerzity Palackého v Olomouci
Přestavba sportovní haly v Olomouci má povolení, spolkne 350 milionů

V kostele stále probíhají zednické a kamenické práce a výmalby. V plném proudu jsou také výkopové práce a terénní úpravy před kostelem i novou přístavbou.

„Na začátku minulého týdne už svítily hodiny ve věži. Probíhala zkouška, do měsíce by měly po dlouhé době opět ukazovat správný čas a zářit do tmy,“ uvedla ředitelka vědecké knihovny Iveta Ťulpíková.

Hodiny na věži Červeného kostela, 16. května 2023
Na věži Červeného kostela se rozsvítily hodiny. Možná až moc

Červený kostel jako sklad knih v roce 2016

Červený kostel v Olomouci jako sklad knih Vědecké knihovny v roce 2016Červený kostel v Olomouci jako sklad knih Vědecké knihovny v roce 2016Zdroj: DENÍK/Jiří Kopáč

Rekonstrukce v lednu 2021 

Interiér opravovaného Červeného kostela v Olomouci na konci ledna 2021Interiér opravovaného Červeného kostela v Olomouci na konci ledna 2021Zdroj: Deník / Jiří Kopáč

Rekonstrukce v lednu 2022

Rekonstrukce a přístavba Červeného kostela v Olomouci, 24. ledna 2023Rekonstrukce a přístavba Červeného kostela v Olomouci, 24. ledna 2023Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Architekt: Věřím, že převáží pozitivní hodnocení

Autorem projektu na rekonstrukci Červeného kostela je olomoucký architekt Miroslav Pospíšil. Přestože ještě není kostel pro veřejnost přístupný, donesly se už k němu od obyvatel hanácké metropole pozitivní i negativní reakce.

„Což je v pořádku, a je to důkazem toho, že Olomoučany tato stavba zajímá a poutá jejich pozornost. Na konečné hodnocení je zatím brzy. Nicméně věřím, že po dokončení rekonstrukce, včetně proměny okolí kostela, převáží pozitivní hodnocení a výsledek práce bude přínosem pro historické centrum města,“ sdělil Miroslav Pospíšil.

Architekt Miroslav Pospíšil.
Architekt Pospíšil: Moderní dostavbu v Olomouci památkáři nejdřív odmítli

Po dokončení získá vědecká knihovna reprezentativní prostory, které bude využívat nejen pro vlastní činnost, ale poskytne je i Olomouckému kraji. Ten rekonstrukci financuje ze svých zdrojů a zaplatí za ni okolo 170 milionů korun.

„Těšíme se, že do kostela přesuneme celou řadu našich akcí, jako například předávání různých ocenění. V našem regionu díky tomu vznikne další významný kulturní stánek,“ vyzdvihl krajský radní pro kulturu Jan Žůrek.

Vizualizace proměny budovy Jednoty v centru Olomouce na moderní polyfunkční dům
Olomoucká Jednota se změní na moderní dům s nevšední fasádou. Takto má vypadat

Červený kostel bude brzy využíván na různé společenské a kulturní akce. Například koncerty, přednášky, semináře a autorská čtení.

„Nebo třeba popíjení kávy při pohledu na otevřenou knihovnu. To vše budeme mít možnost už na jaře v kostele zažívat. Kultura je pro lidi velmi zásadní. Je důležité kulturu vytvářet, starat se o ni a rozvíjet ji. Přesně to se díky opravě a zpřístupnění Červeného kostela bude na Hané dít, za to jsem velmi rád,“ dodal hejtman Josef Suchánek.

V rámci přípravy demolice budovy B , Franz Josef, v areálu Fakultní nemocnice Olomouc je oplocen prostor před hlavním vstupem do 126 let starého objektu, 11. ledna 2023
Bourání Franze Josefa v olomoucké fakultce se blíží. Kdy a jak se začne