Kompletní rekonstrukce 120 let starého objektu s typickou cihelnou fasádou je v plném proudu. V těchto dnech usadili stavbaři na objekt takzvaný sanktusník, což je malá a štíhlá věžička nacházející se na hřebeni střechy kostela.

Kromě nového měděného oplechování zaujmou kolemjdoucí nevšední ocelové prvky. Tyto pozoruhodné „šperky“ dodal na věžičku uznávaný olomoucký umělec Jan Dostál.

„Dílo bylo vytvořeno ve spolupráci s architekty z atelieru-r. Zadáním bylo vytvoření nově pojatých okrasných prvků a jejich umístění na sanktusník s původními proporcemi tak, aby doplňovaly dynamickou moderní dostavbu za kostelem. Po dokončení půjde o šperky celého kostela," uvedl k ozdobným prvkům jejich autor, sochař Jan Dostál.

| Video: Youtube

Součástí rozsáhlé rekonstrukce památky, která si vyžádá na 150 milionů korun, je výstavba nového objektu, jenž propojí stávající budovu Vědecké knihovny Olomouc s prostorem Červeného kostela.

Železobetonová, jednopodlažní konstrukce je navržena jako architektonicky moderní novostavba s prosklenou fasádou. Bude zde umístěna recepce, kavárna s otevřenou knihovnou, informační centrum Olomouckého kraje a potřebná zázemí.

Rekonstruované prostory samotného kostela pak budou sloužit jako sál pro veřejná čtení, koncerty, přednášky či výstavy s celkovou kapacitou až 200 osob.

Autorem projektu je olomoucký architekt Miroslav Pospíšil (atelier-r).