Kompletní rekonstrukce 120 let starého objektu s typickou cihelnou fasádou je v plném proudu. V těchto dnech usadili stavbaři na objekt takzvaný sanktusník, což je malá a štíhlá věžička nacházející se na hřebeni střechy kostela.

Vizualizace proměny budovy Jednoty v centru Olomouce na moderní polyfunkční dům
Olomoucká Jednota se změní na moderní dům s nevšední fasádou. Takto má vypadat

Kromě nového měděného oplechování zaujmou kolemjdoucí nevšední ocelové prvky. Tyto pozoruhodné „šperky“ dodal na věžičku uznávaný olomoucký umělec Jan Dostál.

„Dílo bylo vytvořeno ve spolupráci s architekty z atelieru-r. Zadáním bylo vytvoření nově pojatých okrasných prvků a jejich umístění na sanktusník s původními proporcemi tak, aby doplňovaly dynamickou moderní dostavbu za kostelem. Po dokončení půjde o šperky celého kostela," uvedl k ozdobným prvkům jejich autor, sochař Jan Dostál.

Zdroj: Youtube

Součástí rozsáhlé rekonstrukce památky, která si vyžádá na 150 milionů korun, je výstavba nového objektu, jenž propojí stávající budovu Vědecké knihovny Olomouc s prostorem Červeného kostela.

Olomoucký sochař Jan Dostál
Stvůra, anděl, Vetřelec. Mladý sochař z Olomouce také tetuje, i sám sebe

Železobetonová, jednopodlažní konstrukce je navržena jako architektonicky moderní novostavba s prosklenou fasádou. Bude zde umístěna recepce, kavárna s otevřenou knihovnou, informační centrum Olomouckého kraje a potřebná zázemí.

Rekonstruované prostory samotného kostela pak budou sloužit jako sál pro veřejná čtení, koncerty, přednášky či výstavy s celkovou kapacitou až 200 osob.

Autorem projektu je olomoucký architekt Miroslav Pospíšil (atelier-r).

Architekt Miroslav Pospíšil.
Architekt Pospíšil: Moderní dostavbu v Olomouci památkáři nejdřív odmítli