Pohodový letní program pro obyvatele a návštěvníky hanácké metropole připravila Vědecká knihovna Olomouc (VKOL).

„Srdečně zvu do knihovny nejen za poznáním naší staleté historie, ale i na letní akce, výbornou kávu a posezení na zahradě Červeného kostela,“ vzkazuje ředitelka knihovny Iveta Ťulpíková.

Registrovaní čtenáři mohou do konce srpna využít výpůjčku až 25 knižních titulů. Ve foyer knihovny jsou po dobu letních prázdnin připraveny k zapůjčení společenské hry. Komentované prohlídky Červeného kostela jsou pro zájemce zdarma. A to díky projektu Průvodcovské služby financovaného městem.

Návštěvníci mají na výběr ze tří výstav. Do poloviny srpna jsou v Červeném kostele instalovány dvě výstavy fotografa a bývalého velvyslance v Itálii Pavla Koppa: Chvilky s Miroslavem Horníčkem a Mariánské Lázně – Člověk ve městě a město v člověku.

Výstava Chvilky s Miroslavem Horníčkem zachycuje vznik knihy Chvilky s Itálií, na které Kopp s Miroslavem Horníčkem spolupracovali. Výstava Mariánské Lázně – Člověk ve městě a město v člověku představuje oblíbené místo odpočinku Miroslava Horníčka.

V galerii Biblio je k vidění soubor školních obrazů s názvem Měsíce v přírodě ze sbírky Muzea Komenského v Přerově. Foyer a zahradu kostela stále zdobí tapisérie Renáty Jančo.

Vyzkoušet si populární rukodělnou techniku macramé mohou zájemci ve středu 7. srpna, kdy proběhne speciální workshop.

„Pod vedením nadšené výtvarnice Lucie Ryšavé si návštěvníci vyzkouší tvorbu drhaných dekorací a doplňků. Naučí se vázat různé typy uzlů a vyrobí si klíčenku, záložku nebo závěs na květináč. Z kapacitních důvodů je nutná rezervace místa,“ upozornil Jan Matula z VKOL.

Novinkou v prostorách Červeného kostela bude v pondělí 26. července lekce jógy, kterou provází lektorky Tina Žabková a Karolína Kohutová.

Připravena jsou také dvě hudební vystoupení. První z nich je na programu ve středu 24. července, kdy se představí pouliční muzikant Goudy se skladbami z nového alba s názvem Jedem!

Příznivci klasické hudby si mohou ve středu 14. srpna užít francouzský podvečer plný melodií J. Offenbacha v podání violoncellistek Kristýny Dvořákové a Evy Týfové.

Podrobný program a informace o komentovaných prohlídkách na webu Červeného kostela.