Místa, kde má knihovna uložené knihy, nejsou odpovídající a ve většině z nich je nutné platit nájem.

„Rozhodli jsme se proto, že knihovně postavíme nový depozitář. Stát by měl na našem pozemku v Hejčíně za školou pro slabozraké. Nepůjde o žádné velké architektonické dílo, bude to účelově zařízení pro uložení knih včetně nezbytného zařízení," řekl hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD).

Betonový sklad

Náklady má pokrýt evropská dotace přerozdělovaná ministerstvem kultury. Depozitář by zaplatila celý.

„Podmínka je, že může stát maximálně 135 milionů korun. Nám depozitář vycházel přibližně na 160 milionů, s lepšími regály, vybavením a tak dále. Takže budeme muset projekt upravit, každopádně předpokládáme, že při soutěži se cena sníží," odhadoval hejtman, že nejméně o desetinu může jít cena dolů.

Krajský úřad teď zpracovává podrobnosti k záměru. Je také potřeba vyřešit stavební povolení a další související věci. Stavět by se podle hejtmana mohlo začít v roce 2017. Výsledek bude odrážet praktické zaměření budovy.

„Bude to sklad, v podstatě betonová stavba s minimem oken, která nejsou příliš potřeba. Vzhledem k tomu, že tam nebudou vzácné tisky, které jsou přímo v knihovně, není ani nárok na výraznou kvalitu klimatizovaného a teplotního režimu," dodal Jiří Rozbořil.

Interiér červeného kostela v Olomouci

Interiér červeného kostela v Olomouci. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

Místo knih koncerty? 

Červený kostel na třídě Svobody by při stěhování přišel na řadu po depozitářích mimo město.

O jeho budoucnosti zatím není rozhodnuto, jednou z možností je využití pro kulturní akce.

„Z kostela by mohlo být mnou avizované kulturní zařízení. Záleží, jaký přijde další hejtman. V odsvěceném kostele by se to ale hodilo víc než depozitář knihovny," nastínil Jiří Rozbořil. Do kostela se vejde i sto dvacet lidí.

V Červeném kostele je přibližně tři sta dvacet tisíc svazků knih, novin a časopisů. Pokud by se stěhování v budoucnu povedlo, knihovna by změnu přivítala.

„Citelně postrádáme dostatečně velký přednáškový či konferenční sál a pokud by se do kostela vešel také výstavní prostor, dost by to po této stránce rozšířilo možnosti knihovny. Naší prioritou je ale v první řadě bezpečné uložení fondů, což v tuto chvíli kostel zaručit nemůže," řekl před rokem zástupce ředitelky vědecké knihovny Miloš Korhoň.

Kostel bude po vystěhování nutné pro případné další využití upravit. Do objektu například není zavedena voda ani vytápění a bude třeba vyřešit izolaci proti vlhkosti.

Vědecká knihovna v Olomouci je příspěvková organizace Olomouckého kraje.