Ten od roku 1921 neprošel žádnými většími stavebními úpravami a tak jej po téměř sto letech čeká oprava od základů až po střechu.

Mezi knihovnou a kostelem se počítá s moderní přístavnou, která nabídne návštěvníkům potřebné zázemí, informační centrum a malou kavárnu.

Památkově chráněný Červený kostel, který několik desítek let sloužil jako depozitář pro nedalekou Vědeckou knihovnu, čeká kompletní rekonstrukce, první od roku 1921.

Výstavy i koncerty

Budova bude staticky zajištěna, počítá se s částečnou výměnou poškozených krovů a střešní krytiny. Odborníci vyřeší nadměrnou vlhkost zdiva.

„Nové budou sanační omítky i podlahy. Prostory kostela najdou využití jako přednáškový a výstavní sál či koncertní síň a tak musejí mít odpovídající vybavení včetně ozvučení a videoprojekce. Opravy kostela přijdou na 84 milionů korun,“ vyčíslila mluvčí Olomouckého kraje Eva Knajblová.

Na kompletní rekonstrukci kostela už probíhá územní řízení. V červenci by měla být hotová projektová dokumentace, pak bude vyhlášeno výběrové řízení na dodavatelskou firmu.

„Pokud nedojde k průtahům při výběrovém řízení, mohla by být smlouva o dílo podepsána ještě do konce letošního roku,“ odhadla Eva Knajblová.

Prosklená přístavba

Mezi opravený Červený kostel a Vědeckou knihovnu bude za přibližně 40 milionů korun přistavěna moderní prosklená budova, která obě budovy propojí.

Bude plnit funkci provozního zázemí kostela a zároveň vstupu do administrativní části knihovny.

Součástí foyer má být malá kavárna, ta poslouží jako informační centrum Vědecké knihovny a Olomouckého kraje současně.

V moderních prostorách se počítá rovněž se šatnami a hygienickým zázemím pro návštěvníky.

Venkovní posezení

Před novou budovou bude nově možnost venkovního posezení.

Úpravy prostranství před knihovnou a kostelem si vyžádají dalších 6 milionů korun.

Stavební práce by podle předběžných odhadů mohly začít počátkem roku 2020, hotové by měly být na podzim 2021.