Jak trefný je proto pro dosavadní léto povzdech majitele říčních lázní Antonína Důry z Vančurova Rozmarného léta.

Ono totiž také více pršelo a bylo chladněji, než je v červenci v Olomouckém kraji zvykem. I když odborníci mluví o teplotně normálním měsíci.

Podle klimatologů byl červenec v Olomouckém kraji s průměrnou teplotou vzduchu 16,6 stupně Celsia o tři desetiny stupně teplejší, než měli sousedé v Moravskoslezském kraji.

Olomouc měla průměrnou měsíční teplotu vzduchu 18,3, což je o 0,5 stupně Celsia chladněji než je průměrně v červenci.

„Červenec v Olomouckém kraji bychom klasifikovali jako teplotně normální měsíc,“ hodnotil jinak rozmarný měsíc hlavní klimatolog Českého hydrometeorolo­gického ústavu v Ostravě Pavel Lipina.

Maximum jen 30,7 stupňů

V Olomouci byla naměřena maximální teplota vzduchu 30,7 stupně Celsia, a to 9. července.

„Počet letních a tropických dnů v Olomouci byl celkem v normálu, ale maximální teplota byla spíše nižší. Extrémy pro tento měsíc bývají až o sedm, osm stupňů vyšší,“ poznamenal odborník s tím, že v Olomouci byly zaznamenány celkem tři tropické dny, kdy se rtuť teploměru dostala nad 30 stupňů Celsia.

Nejhorší to bylo se sluníčkem. V Olomouci bylo zaznamenáno 27 dnů se slunečním svitem, což je o 2 méně než dlouhodobý průměr v červenci.

„Od března letošního roku to bylo nejméně – v lednu 13 a v únoru 24 dnů se slunečním svitem,“ informoval Lipina.

Slunce svítilo v Olomouckém kraji průměrně 160,9 hodin – v červnu 200,6 hodin a v květnu 279 hodin.

Například v Luké na Olomoucku červencový sluneční svět odpovídal 80 procentům dlouhodobého průměru naměřeného na této stanici.

Deště o 40 procent více

Pršelo více než je obvyklé pro první prázdninový měsíc.

„V Olomouci o 42 procent a v celém kraji o 56 procent,“ sdělil klimatolog Lipina.

Srpen není o nic lepší než červenec. Více sluníčka a méně srážek zatím nepřinesl a ani v nejbližším výhledu meteorologů to nevypadá, že by se výrazně lišil od července.