Výraznými linkami a nápisy vyvedenými křídovou barvou hnutí ProOlomouc upozornilo na připravovanou rekonstrukci celé ulice a na to, že chodníky by se na některých místech měly až o polovinu zúžit na úkor nových parkovacích míst.

Vedení města celou záležitost označilo za vandalství a na vyčištění chodníků najalo specializovanou firmu.

Poloviční chodníky

Červené čáry ohraničující zúžené chodníky po rekonstrukci se v ulici 8. května objevily v neděli v podvečer. Jedním z jejich „autorů“ je olomoucký architekt a zároveň člen dopravní komise rady města Olomouce Petr Daněk z hnutí ProOlomouc.

„Vyznačili jsme linie nových chodníků podle připravovaného projektu na rekonstrukci celé ulice. Ten upřednostňuje auta před pěšími. Ve směru od náměstí Hrdinů k Merkurově kašně mají vzniknout nová parkovací místa a chodníky kvůli nim budou co do šířky poloviční,“ popsal Petr Daněk.

Projektová dokumentace na kompletní obnovu ulice 8. května je nyní těsně před dokončením.

„Hotova by měla být v září. Pak se bude vybírat zhotovitel stavby a v příštím roce by měla asi stomilionová rekonstrukce začít,“ popsal mluvčí magistrátu Pavel Konečný.

Podle investičního náměstka primátora Martina Majora není v tuto chvíli možné v projektu provést žádné zásadní změny.

„Je těžké vměstnat do úzké historické ulice všechny typy dopravy,“ poznamenal Martin Major.

Útvar hlavního architekta již dříve předložil návrh změn projektu, které se týkaly redukce parkovacích a zásobovacích míst.

„Aby nebyla ohrožena samotná rekonstrukce, budeme se dílčími změnami zabývat i v průběhu stavby,“ řekl primátor Miroslav Žbánek.

Je to vandalismus, míní primátor

Dlažbu s výraznými červenými a bílými čárami a nápisy považuje vedení města za vandalismus.

„To, že jeho aktéři mají stranické průkazky a používají křídový sprej, není argument. U graffiti není rozdíl v typu spreje,“ míní primátor.

Město v úterý odpoledne nechalo chodníky v ulici 8. května vyčistit specializovanou firmou, která na odstraňování graffiti využívá vysokotlakou parní technologii. Ta si za čištění dlažby naúčtovala několik tisíc korun.

Škodu jsme nezpůsobili

Důvodem, proč členové a příznivci hnutí ProOlomouc čáry na chodníky nastříkali, bylo upozornit veřejnost na chystané změny, které se dotknou každého, kdo bude ve frekventované ulici bydlet, procházet nebo projíždět.

„Jsme rádi, že jsme na problém upozornili a vyvolali veřejnou debatu. Přestože jsme na chodníky použili obyčejný křídový sprej, vyšetřuje to policie. Žádnou škodu jsme přitom nezpůsobili,“ poznamenal olomoucký architekt.

Nad záměrem na zúžení chodníků se v úterý hodinu po poledni v ulici 8. května podivovala také Anna Vlachová.

„Nechápu, jak něco takového vůbec může v tak frekventované ulici někoho napadnout. Je přece nesmysl ubrat polovinu šíře chodníku na úkor parkování. A to, že takový záměr město s občany veřejně neprojedná? Tak už to v Olomouci bohužel chodí,“ poznamenala Olomoučanka a ocenila, že na chystanou změnu vůbec někdo veřejnost upozornil.

„V pondělí jsem tady viděla při vyšetřování policisty. Snad kvůli tomu ještě nebudou někoho stíhat,“ pozastavila se Anna Vlachová.

Policie událost opravdu šetří

Že se celou záležitostí již zabývá policie potvrdila také mluvčí Irena Urbánková. Ve směru od světelné křižovatky k obchodnímu domu byly podle zjištění olomouckých policistů čáry dlouhé 106 metrů a ve směru od křižovatky v ulicí U hradeb až k ulici 8. května měly délku 93 metrů.

„Doplňovaly je nápisy různých velikostí. Škoda zatím nebyla vyčíslena, bude upřesněna v průběhu šetření,“ řekla Irena Urbánková s tím, že pachateli hrozí za poškození cizí věci až rok za mřížemi.