Hrátky počasí

Bylo teplo, a tak se otevřely plovárny. Mimo jiné i Bratrušovské koupaliště v Šumperku po opravě za deset milionů. Červen byl opět suchý, výnosy obilí mají kvůli tomu podle odhadů klesnout o jednu pětinu a Morava v Olomouci byla téměř vyschlá - jenže příčinou byla pravidelná údržba stavidel jezů, což znamenalo pohromu pro veslaře a vodáky. Neměli kde trénovat. Pak se někdo smiloval a přišel déšť. Jenže jaksi nerovnoměrně, na některá místa i dvakrát. A i z toho byla pohroma. Křenovice na Přerovsku to dvakrát vyplavilo a jeden z místních se neudržel a nafackoval kvůli tomu starostovi. Jako by on byl obchodník s deštěm.

Související článek: Horko proměňuje vyučování v utrpení

Čechovi se ulevilo

Vrchní soud zbavil obvinění funkcionáře olomouckého hokejového klubu Pavla Čecha, Josefa Binara a Jaroslava Becka. Právní moci nabylo rozhodnutí ihned a bez možnosti odvolání. Čech později objasnil, že za prodejem licence do Karlových Varů v roce 1997 stálo občanské sdružení Hockey Club Olomouc, které dodatečně stvrdilo převod extraligy na západ Čech za 800 tisíc korun a roční právo na účast v soutěži o patro níž.

Také se ukázalo, že pozemky kolem zimáku i malou halu vlastní litovelský pivovar. Přesto olomoucká radnice představila studii, jak z malé haly udělá něco lepšího. Kde berou tu jistotu, jsme nezjistili.

Celý rozhovor najdete ZDE

Nemocnice v centru pozornosti

Soudilo se i v Prostějově. Tam byla potvrzena vina lékaři Tomáši Hrubanovi za smrt studenta Jana Vysloužila. Obviněn byl z těžké újmy na zdraví, když zpackal operaci natolik, že si popletl pravou a levou stranu, a kvůli tomu, že chlapci špatně podvázal tepnu, jeho mladý pacient vykrvácel. Matka studenta si nyní přeje, aby se lékař už nikdy nedostal na operační sál.

Když je řeč o nemocnicích, tu prostějovskou, ale i přerovskou a šternberskou pronajal kraj v červnu na dvacet let firmě Agel. Přesněji tedy Středomoravské nemocniční, kterou ze sta procent vlastní třinecký Agel, což je firma liberálně konzervativního ocelářského magnáta Tomáše Chrenka, co rád hraje tenis. Jeho podřízený Radomír Maráček se ve stejné době stal ředitelem olomoucké fakultní nemocnice.

Související články:

Pronájem nemocnic už zkoumají právníci

Šéf Agelu: Zaměstnanci nemusejí mít strach

V nemocnicích sílí nervozita, padají výpovědi

Kraj už pronajal své tři nemocnice

Šternberští nezažalují kraj kvůli pronájmu nemocnice

Vypuštěný kopec a půlroční přechod

Zatímco nad Šumperkem a okolím plachtily větroně při mistrovství republiky, na kopce hor začaly zase jezdit cyklobusy. Ukázalo se ale, že Poláci o tuto službu vůbec nemají zájem. Snad ji využijí aspoň Češi. Poblíž byl po třináctileté snaze otevřen hraniční přechod do Polska ve Starém Městě. Za půl roku, až se hranice zcela vygumuje, má být z celnice ubytovna.

Také se v Jeseníkách opravovalo. Rozřezaný kopec, co slouží jako nádrž přečerpávací elektrárny, v červnu vypustili. Špunt vytáhl majitel ČEZ a do opravy dna naleje beton s asfaltem za 360 milionů korun. Tou dobou na šumperském náměstí vytvořili nejdelší řetěz mincí. Had měl přes 268 metrů a peníze půjdou na dobročinné účely.

Oprava nádrže ZDE

Návštěvy z Hradu, Španělska a Žižkova

Do kraje přijel v červnu prezident Václav Klaus. Program muale připravili tak nabitý, že musel škrtat. Autogramiády své knihy nechal všechny. Zrušil proto návštěvu unikátního Arcidiecézního muzea, setkání se studenty nebo obhlídku životně důležité letecké základny v Bochoři, které hrozí zrušení. Velitelem společných sil Armády ČR v té době byl čerstvě Jiří Halaška. Generálmajor pozemních a vzdušných sil byl uveden do funkce v olomouckých Žižkových kasárnách.

Ze zcela jiných důvodů přijel do regionu Španěl Ander Vilariňo. Přijel zvítězit v závodě automobilů do šternberského vrchu Ecce Homo. A ještě někdo přijel: fanoušci v zelenobílém. Nechybělo mnoho a mohli se do Prahy vracet smutní. Jenže olomoucká jedenáctka z Holice prohrála s klokany 1:3 a do Gambrinus ligy postoupili Bohemians. To konkurenční Sigma začala trénovat. Nový trenér Martin Pulpit naordinoval týmu ze dna tabulky napoprvé super cloumák.

Oslavy a veselice

Také se v červnu hodně slavilo. Hodně slavil především kraj. Na „jeho den“ přišly tisíce lidí a užívaly zábavy v parcích i na náměstí. No a olomoucký chrám sv. Mořice oslavil 750 let od své první písemné zmínky a k narozeninám se k jeho boční zdi vrátila kopie sousoší Olivetská hora.

Město Olomouc také ocenilo své osobnosti. Letos to byli výjimečně samí muži a žádný z nich nebyl sportovec. Primátor Novotný to okomentoval slovy, že je vidět, že při rozhodování neplatí žádná směrná čísla. Na jevišti v Klášterním Hradisku přesto stála žena. Libuše Babková musela zaskočit za svého hereckého manžela, jehož srdce cestou na slávu postihla zástava.

Důvod k oslavě měl i nový děkan Právnické fakulty UP Ivo Beneda. Zvolen byl o jediný hlas, který si dal sám, pašák. A slavili i v obci Rouské na Přerovsku - stala se krajskou vesnicí roku.

Vražda, bouračka a ptačí chřipka

V červnu se ale dostavila i neštěstí. Kamion naboural dva domy ve Výklekách na Přerovsku - ZDE. Pavla Přikrylová v jednom z nich seděla zády ke zdi, která se o sekundu později zřítila i s jejím křeslem.

Hůř to dopadlo v Moravském Berouně. Exmilenec tam zabil svou bývalou družku a jejího přítele. Třiadvacetiletá matka ročního dítěte doplatila na nový vztah se 17letým mladíkem. Čtyřicetiletý žárlivec je ubodal na ulici, když šli večer z restaurace. Paradoxně se vražda nezapsala do policejních statistik olomouckého okresu, kde se městys nachází. Beroun totiž policejně patří pod Bruntál a Ostravu.

Husí kůži nahnal lidem úhyn sedmnácti racků, jejichž těla ležela u Moravy v olomouckých Nových Sadech. A to v době, kdy olomoučtí záchranáři vybíjeli drůbeží chovy v Tisové a Noříně kvůli výskytu ptačí chřipky.

Doma je doma, i když to tam smrdí

Nový domov najde chlapeček, kterého našli jako první odložené dítě v babyboxu. Zdravotní sestra, co u něj byla nejdřív, mu dala jméno Stanislav. Tedy mužskou podobu jména, co stálo ten den v kalendáři. Naopak o svůj panelákový domov se začali bát lidé v Olomouci poté, co podnikatel Josef Lébr prodal tisícovku bytů za několik stovek milionů korun. Noví majitelé se dušují čistými úmysly a tvrdí, že nejsou žádní spekulanti.

K bydlení se vztahuje i zápach přerovské Prechezy. Lezl lidem až domů. Pach chemička měřit nemusí, tak ať si lidé stěžují třeba na nádraží. Výroba kyseliny sírové se navíc zvýší a tak se pro Přerovany stane vůní domova.