Statistiky zveřejňované každý měsíc Státním zdravotním ústavem (SZÚ) evidují za říjen v Olomouckém kraji 15 případů, pro srovnání sousední Jihomoravský a Zlínský kraj měly po třech záchytech. Za září pak ukazuje registr infekčních nemocí 9 případů v Olomouckém kraji – více bylo jen na Vysočině.

Podle SZÚ dochází k mírnému, ale trvalému nárůstu onemocnění pertusí neboli černým kašlem v celé republice.

Tragické nehoda se stala na frekventované silnici v ulici Velké Novosady v Přerově. Po střetu s autem zemřela mladá chodkyně. 8. listopadu 2023
Mladá žena zemřela při přecházení v Přerově. Tragédie vzbudila velké emoce

„Velmi alarmující je, že v případě České republiky dochází podle dostupných hlášení k lokálním výskytům černého kašle u neočkovaných dětí, a to i školního věku,“ uvedla ředitelka SZÚ Barbora Macková.

Přitom očkování proti pertusi patří mezi povinné vakcíny.

Infekce je nejrizikovější pro neočkované nebo neúplně očkované malé děti. Hrozí u nich rozvoj závažných komplikací, zejména zápal plic. Ohrožuje je i nemocí vzniklý zvýšený tlak v plicích s následným rizikem srdečního selhání.

Pokud se očkovaný člověk setká s bakterií, očkování proti černému kašli zabrání u většiny jedinců závažným průběhům a komplikacím onemocnění, a sníží pravděpodobnost hospitalizace a riziko úmrtí.

Ilustrační foto
Olomouc chystá nový krytý bazén. Pětadvacítku na kraji města

Jedním z typických příznaků onemocnění, které se léčí cíleně antibiotiky, je dávivý kašel. Záchvaty mohou přetrvávat několik týdnů. Na možnost černého kašle u dětí, adolescentů a dospělých by se podle odborníků ze SZÚ mělo pomýšlet vždy, pokud kašel trvá déle než týden.

Hygienici v Olomouckém kraji v uplynulých čtyřech letech evidovali celkem 157 případů černého kašle, z toho nejvíce v okrese Olomouc. Nejvyšší výskyt černého kašle za uvedené období registrován v roce 2020 - 94 případů. Nejvíce případů bylo mezi dospělými ve věkové skupině 35 až 44 let.

Očkování proti černému kašli

Nejúčinnější prevencí černého kašle-pertuse je očkování. Od roku 1958, kdy bylo zavedeno celoplošné povinné očkován, výrazně klesla úmrtnost a nemocnost v dětské populaci. Nicméně onemocnění nevymizelo a od roku 1993 je registrován jeho stoupající trend. Dnes je očkování proti černému kašli součástí povinného očkování dětí v tzv. hexavakcíně.

"Ačkoliv je proočkovanost dětí v České republice vysoká, imunita po očkování s věkem pozvolna klesá, ani po prodělání onemocnění není imunita celoživotní,“ sdělila již dříve Olomouckému deníku mluvčí Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Markéta Koutná.Přetrvání imunity se uvádí v rozmezí 3 až 12 let. Konkrétně data z jara letošního roku ukazovala, že se černý kašel objevuje i v populaci adolescentů a u dospělých a starších lidí. „V období dospělosti je doporučeno nechat se alespoň 1krát přeočkovat kombinovanou vakcínou (záškrt-tetanus-černý kašel),“ poukázala Koutná.