Někteří lidé jsou nepoučitelní a nepomáhají ani sběrné dvory, ani sběrové soboty, ani hrozba až padesátitisícové pokuty.

„Máme informace o tom, že někteří obyvatelé vozí odpad na černé skládky po celý rok. Alespoň jednou ročně se proto průběžně snažíme vyklidit všechny skládky ve městě. Lidé přitom pravidelně zakládají skládky na těch samých místech, která jsme už vyčistili“ řekl Radim Plachý z odboru životního prostředí olomouckého magistrátu.

K tradičním odpadkovým lokalitám patří okraj Slavonína u bývalé hvězdárny.

„Tento rok chystáme už posedmé dobrovolnou brigádu na sbírání odpadu, které se zúčastní takřka všichni členové našeho spolku. Uklízet bychom chtěli za dva až tři týdny ještě předtím, než vyroste tráva. Odpadky pak svozíme na jedno místo a pracovníci technických služeb je odvezou pryč,“ uvedl starosta slavonínského honebního společenstva Josef Karger.

„Nic za to nedostaneme. Děláme to z lásky k přírodě a pro náš dobrý pocit,“dodal.

V městském rozpočtu je každoročně na likvidaci černých skládek tři sta tisíc korun. „Pokud by se ukázalo, že peníze nebudou stačit, může město částku navýšit,“ pokračoval Plachý.

Na nelegální skládky lidé vozí převážně okna, části vybouraných zdí, díly z automobilů ale i komunální odpad. Magistrát místa, kde již v minulosti nelegální odpad byl, pravidelně kontroluje.

Vedoucího odboru životního prostředí Petr Loyka uvedl, že radnice plánuje ve spolupráci s městskou policií tyto lokality sledovat i s využitím mobilního kamerového systému.

Za zakládáni černé skládky hrozí lidem pokuta až padesát tisíc korun. Policisté by však museli pachatele přistihnout.

„U firem je dokazování ještě složitější, proto hlavně kontrolujeme jejich odpadové hospodaření. Když objevíme nesrovnalosti v jejich dokumentaci, dostanou finanční sankci. Pokud bychom měli důkazy, že skládku firma využívá, musela by ji na vlastní náklady uklidit,“ dodal Plachý.

Olomoučané přitom nemají důvod nelegáální skládky zakládat. Velkoobjemového odpadu – nábytku, koberců a dalších věcí – se mohou zbavit během sběrových sobot na jaře i na podzim. Stavební ale i jiný odpad lze zase zdarma během celého roku ukládat ve dvou olomouckých sběrných dvorech.

Staré pneumatiky by měly bezplatně převzít automobilové servisy. Pracovníci z odboru životního prostředí míní, že černé skládky vytvářejí spíše lidé některých okolních obcí, které nemají dobře vypracovaný systém odpadového hospodářství.