Na Olomoucku je pak problém i v tom, že je málo bytů a poptávka po nich vysoká. "Přesto, že se v Olomouci v poslední době rozjela bytová výstavba, tak je pořád těchto bytů nedostatek. Nabídka nepokrývá poptávku," řekl ředitel jedné z olomouckých realitních kanceláří Petr Korytar. Když v roce 1989 začínal podnikat, stál tehdy třípokojový byt dvě stě padesát tisíc korun. Dnes ale lidé za stejně velký byt v olomouckém paneláku zaplatí kolem jeden a půl milionu korun, za dvoupokojový byt kolem milionu sto až dvě stě - podle lokality a za jednopokojový byt kolem milionu korun.

"U starších bytů ceny oproti minulému roku narostly o hodně. Za dvoupokojový byt lidé dřív zaplatili zhruba kolem milionu a letos to je kolem milionu dvě stě, až pět set. Jsou to ceny hodně vysoké, ale je to tím, že poptávka je vyšší než nabídka a tak lidé přistupují i na vyšší ceny," uvedla další olomoucká realitní makléřka Květa Skařupová. Zájem o byty je i v okolí Olomouce. Jenže oproti krajskému městu mají většinou klienti smůlu. Bytů je totiž nedostatek.

"Zájem o byty je, ale ty v Litovli nejsou. Trvá několik měsíců než se něco sežene, když se vůbec něco sežene. Lidé byty nechtějí pouštět a tu a tam se spíš jedná o prodeji domu, které se ale hlavně prodávají v okolí. Doufám že, až se rozběhne průmyslová zóna, že se začne něco stavět," uvedl obchodník s byty v Litovli Vítězslav Kollmann. Lidé, kteří mají zájem o bydlení v Litovli chtějí nejčastěji dvoupokojové byty, kde se cena pohybuje v rozmezí sedm set až osm set tisíc korun a podle makléře se bude i nadále zvyšovat. Přitom ještě před několika lety by je stejný byt přišel na pět set padesát až šest set padesát tisíc korun. Ani Šternberk, který je pro zájemce o bydlení výhodný svou polohou a dobrou dostupností do Olomouce, na tom není s nabídkou nemovitostí o moc lépe.

"Největší zájem je o menší byty. Když se nějaký byt objeví je hned pryč. Bytů dostatek není, spíš je větší poptávka. Byty 2+1 se pohybují někde okolo sedmi seti až osmi seti tisíc korun a to jsou běžné panelové byty. Kdyby šlo o cihlový byt, tak může být cena výrazně vyšší. Staví se málo bytů, ani rodinné domky tady nejsou moc rozběhlé. Navíc je ten problém, že nejsou parcely. Zájem o stavbu je velký, ale není pozemek," popsal situaci šternberský realitní makléř Jiří Stavarič. Uničov je na tom o něco lépe, bytů je tam víc. Je tady totiž silná sídlištní zástavba.

"Ceny jsou o padesát až sto tisíc nižší než ve Šternberku. Přesto ale kupující za dvoupokojový byt zaplatí od šesti set padesáti tisíc korun. Uničov dal dost důraz na průmyslové zóny, zvýšila se tam kupní síla, lidé mají lepší možnost zaměstnání," dodal Stavarič.