VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ceny města rozdají večer před svátky. Kdo je dostane?

Olomouc /PORTRÉTY OCENĚNÝCH/- Již podvanácté udělí olomoucká radnice Cenu města význačným osobnostem, které se znatelnou měrou podílejí na životě, rozvoji či významu Olomouce. Udílení je letos na programu v předvečer Svátků města, kterými hanácká metropole ožije v pátek a v sobotu.

16.6.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Koláž: DENÍKFoto: FOTO: DENÍK/Jiří Kopáč

Odborná porota pro Ceny města za rok 2008 vybírala z pětačtyřiceti nominovaných. K ocenění se nakonec vybrala šest osobností. Ceny se budou předávat ve čtvrtek v podvečer ve slavnostním sále Klášterního Hradiska v Olomouci.

PODÍVEJTE SE na OCENĚNÉ ZA ROK 2007

Ceny města 2008

Kdo dostane ocenění?

Lubomír Schneider

Cena města Olomouce v oblasti výtvarného umění

Narodil se v Olomouci 3. května 1928. Působí jako malíř, grafik, autor realizací v oboru užité a propagační grafiky. Jeho práce jsou zastoupeny i ve sbírkách Muzea umění Olomouc a v privátních sbírkách. Schneider spolupracoval na výtvarném řešení a úpravě mnoha místních objektů (Kulturní dům Šumperk, objekt Jalta v Olomouci, ZŠ Heyrovského, areál kolejí UP Olomouc).

Miloslav Duda

Cena města Olomouce v oblasti přírodních věd

Narodil se 26. srpna 1941 v Olomouci-Holici. Vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého. Působí jako vysokoškolský pedagog a praktikující chirurg. Sám vytvořil několik učebnic pro lékaře, téměř čtyřicítka jeho publikací vyšla v zahraničí. V posledních letech zaměřil svou vědeckou práci především na chirurgii nádorů.

Stanislav Macura

Cena města Olomouce v oblasti hudby

Narodil se 6. března 1946 v Karviné. Působí jako hudebník, dirigent a hudební dramaturg. V Olomouci trvale žil téměř 35 let. V období 1986-1991 působil jako šéfdirigent Moravské filharmonie. Je spoluzakladatelem Podzimního festivalu duchovní hudby v Olomouci, v jehož čele stál plných patnáct let (1994 – 2008), působil zde i jako dirigent a dramaturg. Je významným interpretem současné české hudby.

Milan Hejtmánek

Cena města Olomouce v oblasti přírodních věd

Narodil se 3. května 1928 v Olomouci. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, téměř celý svůj život však působil na Ústavu biologie Univerzity Palackého. Většinu svého vědeckého výzkumu věnoval zkoumání biologie původců mykotických onemocnění u člověka. Jeho práce vyústila vývojem vakcíny proti trichofytóze – plísňovému onemocnění zvířat, které je přenosné na člověka.

Dina Štěrbová

Cena města Olomouce v oblasti sportu

Narodila se v Bratislavě 22. dubna 1940. Patří k největším osobnostem horolezectví. Zdolala několik osmitisicových vrcholů: Čo Oju, 8.201 m – první ženský výstup, Gasherbrum II, 8.035 m – bez nosičů, alpským stylem. Dvakrát se pokusila o výstup na Mt. Everest. Byla organizátorkou českých výprav na Broad Peak a Nanga Parbat. Nyní se věnuje humanitárním aktivitám v pákistánské části Himálaje, tzv. Karakorumu.

Zdeněk Šprinc

Cena města Olomouce v oblasti společenských věd– in memoriam

Narodil se 2. července 1919 v Prostějově. Působil jako všestranný vlastivědný a kulturní pracovník, studentský aktivista. Byl prvním předsedou Svazu vysokoškolského studentstva v Olomouci. Celý svůj život se významně zapojoval do kulturního a společenského dění ve městě, zasloužil se i o rozvoj cestovního ruchu regionu. Po svém oslepnutí se stal členem rady zrakově postižených v rámci Svazu invalidů v Olomouci. Zemřel 22. října 1988 v Olomouci.

Zdroj: MmOl

16.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Politolog Pavel Šaradín
13

Propad levice v kraji je obrovské překvapení, říká politolog

Zuzana Majerova Zahradníková
6

Skokanka ODS: trojka z Olomouce přeskočila do sněmovny i lídra

AKTUALIZUJEME

Volby na Olomoucku táhly, účast je i přes 60%

Velkému zájmu voličů se na Olomoucu těšily volby do Poslanecké sněmovny. Účast se ve většině oslovených okrsků pohybovala kolem šedesáti procent, někde hlásí i víc.

Voliči a absolventi. Slovanské gymnázium slaví 150 let

Na Slovanské gymnazium v Olomouci od sobotního rána zamířili kromě voličů i absolventi této školy. 

Gólman Sigmy Buchta: Baník nás předčil bojovností, my jej kvalitou

O šesté čisté konto v sezoně přišel po situaci, která mu bude dlouho ležet v žaludku.

Kam o víkendu? Tady je pestrý mix akcí. Vybírejte

Neseďte doma za pecí. Pořád se něco děje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení