„Nějaké zdražení určitě bude, ale v tuto chvíli přesné ceny ještě neznáme. Navýšení cen však bude do deseti procent, ale dotknout by se mělo všech druhů vánočních stromků,“ řekl Stanislav Hodoň z firmy, která zajišťuje předvánoční prodej stromků u supermarketů.

Podle jeho slov první vánoční stromky by se u prodejen měly objevit už koncem listopadu.

„V tuto dobu si zákazníci ale spíše stromky jen obhlížejí. S největší poptávkou se setkáváme až tak dva týdny před Štědrým dnem,“ popsal svou zkušenost Hodoň.

Cenová relace stromků se u prodejců každoročně výrazně liší. Ušetřit tak mohou lidé, kteří si udělají mezi prodejci vlastní cenový průzkum. Loni přišly nejdráž dvoumetrové jedle normanské, borovice a smrk šlechtěný.

Podle obchodníků u zákazníků v poslední době stoupá zájem o vánoční stromky v květináčích, kterými si po skončení svátků mohou ozdobit terasu či zahradu

Kapr z Tovačova stejně jako vloni

Podle rybářů za kapra by letos měli zákazníci zaplatit stejně jako loni.

„Cena by se neměla zvednout. I když zpočátku nám dost drasticky vzrostly náklady za obilí a naftu, později ale naštěstí jejich cena spadla,“ řekl Jiří Zahradníček z Rybářství v Tovačově.

Tamní rybářství každoročně dodává šupináče na vánoční trh na Přerovsko, Prostějovsko a Olomoucko a částečně i Kroměřížsko.

Tovačovské rybářství stánky zásobuje nejen kapry, ale i pstruhy, tolstolobiky a amury. Prodejci se však shodují na tom, že čeští zákazníci zůstávají věrní tradici. Na vánoční stůl upřednostňují živého kapra, kterého si doma opracují. Loni přišel kapr v první třídě zhruba na 75 korun za kilogram.

„S rozvozem ryb na předvánoční prodejní stánky začneme v první polovině prosince, na našich sádkách už ale máme šupináče v prodeji,“ doplnil Zahradníček, který označil letošní chovatelský rok za průměrný.

„Zpočátku jsme měli obavy, že produkce ryb bude slabá, ale později došlo ke zlepšení,“ řekl Zahradníček.