Zbytečně mnoho peněz za jízdenky zaplatí lidé, kteří cestují autobusem denně do Olomouce z okolních měst či vesnic. Přestože existuje možnost slevy jízdného, informace o výhodách nemá spousta cestujících, ale ani pracovníci na přepážkách Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje. Slevy jsou více než padesátiprocentní, ale jak to funguje, nevědí přesně ani zaměstnanci společnosti.

Na jízdné se ptala redaktorka Deníku ve třech informačních přepážkách na Olomoucku. Pracovníci jí sdělovali rozdílné informace a na dotazy odpovídali velmi neochotně. V Prostějově na hlavním nádraží na otázku, zda má jako pracující nárok na nějakou slevu jízdného z Prostějova do Olomouce, odpověděli, že ne. Když však redaktorka podotkla, že taková možnost je, tak si pracovnice vzpomněla.

„Jo vlastně, máte nárok na slevu. Měsíční jízdenka stojí sedm set korun, ale to se týká jen nějakých těch zón. A těmi nejezdí všechny autobusy Connexu,“ ale další vysvětlení, třeba o tom, kde je možné jízdenku koupit, už nepodala.

Rozhovor slyšela čtyřiatřicetiletá Jana z Prostějova. „To jsem ani nevěděla, že můžu dostat slevu. Za dojíždění do Olomouce měsíčně zaplatím skoro tisíc sedm set korun a takhle bych zaplatila jen sedm set,“ postěžovala si.

Místo rady nemístné poznámky

Na hlavním vlakovém nádraží v Olomouci, kde jsou informace a prodejna jízdenek Dopravního podniku, se pracovnice za přepážkou chovala k redaktorce podobně.

Když požádala o pomoc, jak si jej má vyřídit – jestli vůbec nějaké zlevněné jízdné takového typu existuje – pracovnice se ohradila, že to není v její kompetenci. „Mám na starost jen prodávání obyčejných jízdenek. Běžte se zeptat na autobusové nádraží, tady vám informace nikdo nedá.“

Redaktorka se u přepážky ještě chvíli zdržela a prohlížela si nástěnky. Pracovnice za pokladnou si nejspíš myslela, že ji neslyší, a měla nemístné poznámky. „Co si myslí, my tu nemůžeme dělat všechno. Slyšela jsi ji? Chtěla nějakou slevu na jízdné,“ s výsměchem povídala své kolegyni.

Na autobusovém nádraží se redaktorka konečně dočkala lepšího zacházení. Od zaměstnankyně se dozvěděla, že nárok na slevu má, a to v podobě měsíční, pololetní či roční průkazky. Sdělila jí ale, že jízdenku tohoto typu si může pořídit jen u řidiče. Dozvěděla se tak úplně rozdílné informace než v Prostějově. „Jízdenku si můžete koupit v kterémkoliv autobuse, který pojede do Prostějova nebo Olomouce. Zaplatíte osm set osmdesát korun. Musíte si ale ještě vyřídit kartičku s fotkou,“ dodala pracovnice.

Potřebný průkaz si redaktorka vyřídila v kanceláři poblíž autobusového nádraží. Přiložila fotku, občanský průkaz. Za vyřízení zaplatila šest korun. „Jízdenku si budete muset vyjednat asi u řidiče, ale jestli vám to bude platit i na městskou dopravu, tak to nevím,“ dozvěděla se.

Slevu si tedy vyřídila až po několikátém rozhovoru s pracovnicemi dopravního úseku. Nejrychlejším způsobem je koupit si kartičku za šest korun, ke které majitel přidá fotku. Poté si pořídí zlevněnou jízdenku u řidiče autobusu. Musí však jít o autobusy společnosti Connex, které jezdí po zónách. Ty jsou označeny čísly 1, 11, 41, 51, 61, 71. Cena jízdného se odvíjí od počtu zón, kterými autobus během své cesty projíždí.

Ceny měsíčních jízdenek

Veronika Štefková