V Olomouci se ceny bytů drží na stejné úrovni. Zdá se, že narazily na strop. A ten je hodně vysoko. Například za zmodernizovaný třípokojový byt v paneláku jsou kupující ochotni zaplatit více než tři miliony korun.

Třicetimetrový cihlový byt v Olomouci nepořídí zájemce za méně než 1,5 milionu korun. Zhruba milion by mu za 1+1 o podobné výměře stačil v Šumperku či Prostějově.

„Ceny neklesají. Omezil se počet klientů na prohlídky, to ano, ale je to dáno zpřísněním hypoték, protože ne každý podmínkám vyhoví. Solventní zájemci, kteří mají zdroje, kupují byty, a to i za opravdu vysoké ceny,“ popisovala aktuální situaci na trhu s byty v Olomouci Michaela Žďárská, makléřka olomoucké realitní kanceláře Dachi.

Poptávka i během prázdnin

Obchoduje se i v dovolenkovém čase. Kupující si v Olomouci mají z čeho vybírat. Například u 3+1 v panelovém domě je aktuálně k mání přes 30 nabídek.

„Něco jsou ležáky - kvůli špatné rekonstrukci či lokalitě. Ovšem není to dlouho, co jsem prodala panelový byt 3+1 za 2,99 milionu, plus provize a daň. Do týdne od zveřejnění nabídky přišel zájemce a byt jsem mu rezervovala. Nic unikátního. Kolegyně nedávno prodala rovněž velmi pěkný panelový byt 3+1 za 3,15 milionu korun, plus provize a daň,“ doplnila makléřka.

Zlevňování byť jediného bytu nezaznamenal ani Petr Vičar z Hanácké realitní kanceláře.

„Ceny neklesají. Nerostou, ale ani neklesají. Poslední měsíce se ceny bytů v Olomouci drží na setrvalé hladině. Hypotéky s nimi nezahýbaly, jak se předpovídalo, že nastane velký problém. Nenastal,“ poznamenal.

„Jestli jsme v Olomouci narazili na strop, to lze těžko vyhodnocovat. Počkejme. Uvidíme, jaký bude další vývoj. Pokles bych však nečekal,“ dodal.

Podle statistických údajů serveru Realitymix byla v červenci průměrná cena metru čtverečního v Olomouci 48,8 tisíc korun – ve srovnání s předchozím měsícem o jeden procentní bod vyšší, což je ovšem zanedbatelný růst. V meziročním srovnání je už nárůst 4,5 procenta.

Byt jako zajímavá investice 

V krajském městě kupují lidé byty nejen pro vlastní bydlení, ale i jako dlouhodobou investici.

„Rezervace na developerské projekty jsou, byty se prodávají. Není to sice tak rychlé, protože bytů je nyní hodně a ceny jsou hodně vysoko. Na druhou stranu zde skutečně není důvod zlevňovat. Naopak u jednoho developerského projektu jsem zachytila nárůst,“ popisovala Michaela Žďárská situaci v Olomouci.

„Koupit v Olomouci byt jako investici, je stále zajímavé, zejména pro ty, kteří mají peněz trochu více a nechtějí je nechat ležet v peněžních ústavech. Jdou do toho i přes dnešní ceny a zhruba dvacetiletou návratnost,“ dodal Vičar.

V Olomouckém kraji se letos staví stovky nových bytů. Developery stále nejvíce táhne Olomouc. Počty jsou však nižší než vloni, kdy byla v Olomouckém kraji zahájena stavba 2043 bytů.

Na Olomoucko připadla více než polovina. Pokles proti rekordnímu roku 2017 dosáhl celokrajsky 15 procent.

Ceny nabízených bytů 2+kk v Olomouckém kraji:

Olomouc

Nový Šibeník

Výměra: 53 m²

Cena: 2 471 090 Kč

Wolkerova, Nová Sladovna

Výměra: 96 m²

Cena: 2 650 000 Kč

Prostějov

Partyzánská

Výměra 41 m²

Cena 1 650 000 Kč

Husovo nám.

Výměra: 73 m²

Cena: 1 990 000 Kč

Šumperk

Klidná část města

Výměra: 54 m²

Cena:1 590 000 Kč

Přerov

Nám. Fr. Rasche

Výměra: 46 m²

Cena: 940 000 Kč (Družstevní)

Zdroj: sreality